Mehmet Öcalan: ‘Çözüm için İmralı kapıları açılmalı’

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde ağır tecrit koşullarında tutulan ve 32 aydır haber alınamayan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için dün Gemlik’e başlatılan yürüyüş devam ediyor.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, yürüyüşün önemine dair konuşan Mehmet Öcalan, İmralı’dan haber alamama durumunun 33’üncü ayına yaklaştığını söyledi. Öcalan, “Türkiye’de hukuk, insan hakları yok. Eş genel başkanlarla geldik, bizleri ablukaya aldılar. Bu büyük bir zulüm. Tüm insanların bu gerçeği bilmesi gerekiyor. Bu politikalarla Kürtlerin ve Türklerin kurtuluşu olmaz” sözleriyle engellemelere tepki gösterdi.

‘DEMOKRATİK HAKKIMIZI KULLANIYORUZ’

İfade özgürlüğüne dikkat çeken Öcalan, şunları söyledi: “İnsanlar özgürce kendilerini ifade edebilmelidir. Biz, bu ülkeyi parçalamıyoruz. Yasal, demokratik hakkımızı kullanıyoruz. Bunu da ne yaparlarsa yapsınlar gerçekleştiririz. Bedel gerekirse o bedeli de veriyoruz. Abdullah Öcalan’dan 32 aydır ne ailesi ne avukatları bir haber alamıyor.”

‘İMRALI KAPISI AÇILMALIDIR’

Yapılan yürüyüşün demokratik tepki ve yasal bir hak olduğunun altını çizen Öcalan, “Herkes bu hakkını kullanmalıdır. Herkes İmralı Adası’na yürümek için elinden geleni yapmalıdır. Herkese çağrımızdır; Abdullah Öcalan’ın mücadelesi olmasaydı burada Kürtçe röportaj veremezdik. Başkan sağ mı değil mi bilmiyoruz. Bu asla kabul edilemez. Kimin elinden ne gelirse demokratik hakkını kullansın ve İmralı kapısı açılmalıdır” çağrısında bulundu.

Öcalan, “Bu yasal demokratik haktır. İnsanlar bu hakkını uygulamaya koymalıdır. Eğer İmralı kapısı kırılırsa Kürt -Türk sorununun çözümünde barış olur” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx