İsrail’in Eurovision’dan men edilmesi isteniyor

Finlandiya’nın kamu yayımcısı Yle, 7-11 Mayıs 2024’te İsveç’in Malmö şehrinde düzenlenecek Eurovision ile ilgili olarak, Finlandiyalı 1400’den fazla sanatçının İsrail’in yarışmadan çekilmesi gerektiğini ifade ettikleri bir mektup imzaladıklarını açıkladı.

Yle, Eurovision Şarkı Yarışması’nda Finlandiya’yı temsil etmek için yarışan yedi sanatçıdan biri olan Finli rapçi Jesse Markin’in İsrail’in katılmasına izin verilmesi halinde yarışmaya katılmayacağını belirtti.

Sanatçılar, Yle’nin İsrailin yarışmadan men edilmesi konusunda desteklerini beklediklerini de ifade etti. Yle ise, durumu yakından takip ettiklerini, Avrupa Yayın Servisi ve diğer ülkelerin kamu yayıncılarıyla görüştüklerini söyledi.

“İMAJLARINI DÜZELTMEK İÇİN HALKA AÇIK BİR SAHNE VERİLEMEZ”

Sanatçıların imzaladıkları mektupta şu ifadeler kulllanıldı:

“Savaş suçları işleyen ve askeri işgali sürdüren bir ülkeye imajını parlatmak için müzik adına halka açık bir sahne verilmesi değerlerimize uygun değildir. Aynı zamanda diğer katılımcı ülkeler de İsrail’in müdahalesine destek veriyor.”

Mektupta İsrail’in yarışmadan çekilmesi gerektiğini 2022’de Rusya’nın Ukrayna’daki saldırıları sebebiyle yarışmadan men edilmesi ile aynı gerekçelere sahip olduğuna dikkat çekildi.

Geçen yılki Eurovision’da İsrail’i temsil eden şarkıcı Noa Kirel, müsabakada üçüncü olmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx