Fransa’da Beşar Esad hakkında tutuklama emri

Fransa, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad hakkında 2013’teki kimyasal saldırılara karıştığı iddiasıyla uluslararası tutuklama emri çıkardı. ‘İnsanlığa karşı işlenen suçlara iştirak ettiği’ savunulan Esad’ın yanı sıra, kardeşi Mahir ve ve iki silahlı kuvvetler generali hakkında da benzer kararlar verildi.

Esad’ın Ağustos 2013’te Şam yakınlarında Doğu Guta bölgesinde 1,400’den fazla kişinin ölümüne yol açan saldırılarla ilgili suçlandığı belirtildi. Paris mahkemesinin kararı, Suriye lideri hakkındaki ilk uluslararası yakalama emri özelliğini taşıyor.

‘ÇOK BÜYÜK BİR GELİŞME’

Suriye Medya ve İfade Özgürlüğü Merkezi (SCM) Başkanı Mazen Derviş, Esad’ın tutuklanması için çıkarılan yakalama emrine ilişkin “Bu çok büyük bir gelişme” açıklamasında bulundu. Derviş, şu ifadeleri kullandı: ”Bağımsız bir yargı, kimyasal saldırının Suriye Devlet Başkanı’nın bilgisi olmadan gerçekleşemeyeceğini, Esad’ın sorumluluğu olduğunu ve sorumlu tutulması gerektiğini kabul ediyor.”

Soruşturma, Suriye Medya ve İfade Özgürlüğü Merkezi (SCM), Açık Toplum Adalet Girişimi (OSJI) ve Suriye Arşivi’nin şikayet başvurusunun ardından başlatıldı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx