Erdoğan, G20 Zirvesi’nde: ‘Japonya Başbakanı’yla tahıl anlaşmasını görüştü’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de “Tek Yeryüzü, Tek Aile, Tek Gelecek” temasıyla düzenlenen 18’inci G20 Liderler Zirvesi marjında görüşmeler yaptı. Erdoğan, ilk olarak dün Japonya Başbakanı Fumio Kişida ile bir araya geldi.

Reuters haber ajansının görüşmeyle ilgili bilgi sahibi iki kaynağa dayandırdığı haberinde, iki liderin görüşmede Rusya-Ukrayna savaşının ardından imzalanan ve Rusya’nın temmuz ayında çekilme kararı aldığı Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı yeniden canlandırmayı ele aldığını söyledi. İsimlerinin açıklanmaması şartıyla ajansa açıklamada bulunan iki kaynak da görüşmeyle ilgili başka detay vermeyi reddetti.

Erdoğan’ın konakladığı otelde gerçekleştirilen görüşme basına kapalı yapılmış, görüşmeye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, MİT Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Başdanışmanları Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç ve Zafer Çubukçu katılmıştı.

ERDOĞAN, BAE DEVLET BAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜ

BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi’nin marjında bugün de Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan ile bir araya geldi.

AA’nın aktardığına göre, Erdoğan, Bharat Mandapam Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde “Tek Dünya” temasıyla gerçekleştirilen günün ilk oturumunun ardından BAE Devlet Başkanı Al Nahyan ile görüştü. Görüşmede, ikili ilişkiler, mevcut iş birlikleri alanlarının geliştirilmesi için atılacak adımlar ile bölgesel ve küresel konular ele alındı.

Basına kapalı gerçekleşen görüşmede, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, MİT Başkanı İbrahim Kalın, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan, Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Zafer Çubukçu da hazır bulundu. Erdoğan, bu görüşmenin öncesinde Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ile de bir görüşme yaptı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx