Diyarbakır’da gazeteciye saldırı: ‘Burası Türkiye’ diye bağırdı

DİYARBAKIR – Dün akşam Diyarbakır’a gelen Ali Babacan, bu sabah Diyarbakır’daki belediye başkan adaylarının tanıtım toplantısı sonrası seçim otobüsü ile Sur ilçesindeki Ulu Cami’ye gitti. Babacan, cuma namazı için Ulu Cami’ye girerken, basın mensupları ise caminin önündeki meydanda bekledi. Bu sırada bir kişi “Burası Türkiye Cumhuriyeti’dir. Akıllı olun” diye bağırarak Rudaw Diyarbakır Temsilcisi Maşallah Dekak’a saldırdı. Saldırgan, çevredekiler tarafından olay yerinden uzaklaştırıldı.

Saldırganın gözaltına alındığı öğrenildi.

‘HİÇBİR PROVAKATÖR MESLEĞİMİZİ YAPMAMIZI ENGELLEYEMEZ’

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral, “Hiçbir provokatör mesleğimizi yapmamıza engel olamaz. Yetkilileri göreve çağırıyor, arkadaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” diyerek saldırıyı kınadı.

TGS Diyarbakır Temsilciği’nin açıklaması şöyle:

“Bugün bir siyasi partinin genel başkanının Diyarbakır ziyareti sırasında, kentin her zaman en işlek yerlerinden biri olan ve bu nedenle de sürekli emniyet mensuplarının bulunmazı gereken ve de bulunduğuna tanık olduğumuz Ulucamii Meydanında, Irak Kürdistanı Rudaw Medya Grubu Diyarbakır Temsilciliğinde görev yapan meslektaşlarımız, çirkin bir saldırıya maruz kalmıştır.

Saldırgan onlarca kamera ve yurttaşın yanısıra çok sayıda görevli polisin arasında meslektaşlarımıza ağız dolusu küfürler etmiş, bu da yetmemiş fiziki saldırıda bulunmaya teşebbüs etmiştir. Saldırı sırasında densiz şahsın sarf ettiği küfürlerin yanında Burası Türkiye Cumhuriyeti diyerek, aklınca meslektaşlarımızın çalışmalarını iillegalize etme gayreti ise olayın dikkat çeken diğer bir yönüdür.”

‘EVET, BİZ DE AYNISINI TEKRAR EDİYORUZ!’

“Burası Türkiye Cumhuriyeti’dir. Ve bu ülke demokratik bir hukuk devletidir. Rudaw Medya Grubu da bu ülkenin yasalarına göre kurulmuş, çalışanlarının sigortalarını yasal olarak ödeyen, bu ülkenin yasalarına tabi olarak faaliyet yürüten bir medya kuruluşudur. İlgili yasalara harfiyen uyan kuruluşun çalışanları da Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) üyeleridir.

Bizim TGS olarak, üyelerimize ve üyemiz olmayan diğer tüm gazetecilere yapılan bu türden çirkin saldırılara karşı sessiz kalacağımız bekleniyorsa büyük bir yanılgı içinde olunduğunun bilinmesini isteriz. Eğer, yetkililer bu ülkenin demokratik hukuk devleti olduğu iddiasında ise ve hukuk her zaman üstün ise bu meczup densizin derhal hesap vermesi gerekir.

Bu cümleden hareketle saldırganın bir an önce yakalanarak, hukuk önünde hesap vermesi yetkililerin sorumluluğudur. Bu vesileyle saldırıya maruz kalan meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, her zaman dayanışma içinde olduğumuzu ifade ediyoruz. Yetkililerin resen harekete geçmemesi durumunda da arkadaşlarımıza gerekli hukuki desteği sunacağımızı bilgilerinize sunarız.”

SALDIRI HALKIN HABER ALMA HÜRRİYETİNE YAPILDI

Maşallah Dekak’a saldırıyla ilgili Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (GGC) de bir açıklama yaparak, saldırının halkın haber alma hürriyetine yönelik olduğuna dikkat çekti:

“Asıl hedefi halkın haber alma hürriyeti olan bu saldırıyı büyük bir endişeyle öğrenmiş bulunmaktayız” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “GGC üyesi ve Rudaw TV Diyarbakır Temsilcisi Maşallah Dekak’a yönelik saldırı girişimini şiddetle kınıyoruz. Meslektaşımıza yapılan bu saldırı asla kabul edilemez. Dekak’ın sağlık durumunun iyi olduğunu öğrenmiş olmak bir nebze teselli verici olsa da, bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti olarak, basın özgürlüğüne yapılan her türlü saldırıya karşı duruşumuzu bir kez daha vurguluyoruz. Bu olayın ardından, saldırıyı gerçekleştiren şahsın bir an önce adalete teslim edilmesi için Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ve Cumhuriyet Başsavcılığını göreve çağırıyoruz. Bu tarz saldırılar sadece bireysel bir gazeteciyi değil, aynı zamanda basın özgürlüğünü ve demokratik değerleri hedef almaktadır. Meslektaşımız Maşallah Dekak’a yapılan bu saldırının ardından, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti olarak yaşanan olayın takipçisi olacak, sorumluların adalete hesap vermesi için gereken her türlü çabayı sarf edeceğiz. Basın mensuplarının güvenli bir şekilde görevlerini yerine getirebilmesi için toplumun desteğini ve duyarlılığını bekliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx