CHP’den Emekli Zamları Hakkında Kanun Teklifi

Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından paylaşılan emekli zamları, milyonlarca emekliyi isyan ettirdi.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 37.57’lik enflasyon farkına ek olarak yüzde 5 zam uygulanacağını belirten Erdoğan, en düşük emekli maaşının ise 10 bin liraya yükseltildiğini belirtti.

CHP LİDERİ ÖZGÜR ÖZEL’DEN KARARA TEPKİ

Erdoğan tarafından emekli zammının açıklanmasından dakikalar sonra sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, en düşük emekli maaşının asgari ücrete eşitlenmesi gerektiğini belirterek, AKP’nin zam teklifine hiçbir parti grubunun imza atmadığını duyurdu.

Özel, konu hakkında “Bugün grup toplantımızdaki çağrımıza uygun olarak Meclisteki hiçbir muhalefet partisinin Cumhur İttifakı’nın dayattığı bildiriye imza atmaması memnuniyet vericidir. Partimizin bildirisi aşağıdaki gibidir.” ifadelerini kullandı.

CHP MECLİS’E EMEKLİLİK TEKLİFİNİ SUNDU

CHP Bursa Milletvekili Kayıhan Pala, asgari ücretin yaşanılabilir bir ücret düzeyine getirilmesini, emekli maaşlarının da en alt düzeyde, asgari ücrete endekslenmesini istedi.

Pala, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, asgari ücretin Türkiye’de ortalama ücrete dönüştüğünü, emeği ile geçinenlerin yarısından fazlasının ya asgari ücretle ya da asgari ücrete çok yakın bir ücretle yaşamaya zorlandığını söyledi.

Bu durumun Türkiye’de başka bir demografik dönüşümü gündeme getirdiğini ifade eden Pala, aldıkları parayla tek başına bir evde yaşayamayan genç yetişkinlerin, yıllar sonra anne-babalarının yanlarına dönmek zorunda kaldığını belirtti.

Asgari ücretin geçinebilir bir ücret olmaktan çıktığını ifade eden Pala, asgari ücret ve emekli maaşlarına ilişkin taleplerini dile getirdi. Pala, “Asgari ücret, yaşanabilir bir ücret düzeyine getirilmeli. En düşük ücret, hiçbir zaman açlık sınırının altında olmamalı. Emekli maaşlarının da en alt düzeyde, asgari ücrete endekslenmesinin sağlanması gerekir.” dedi.

Pala, asgari ücretin ortalama ücret olmaktan çıkarılması için emekçinin, asgari ücret ile çalışma süresinin sınırlandırılması kavramının gündeme gelmesi gerektiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx