11 Eylül saldırılarından ölen itfaiyecilerin sayısı 343’e yükseldi

New York İtfaiye Teşkilatı, 11 Eylül 2001’de düzenlenen saldırılarla bağlantılı hastalıklardan ölen üyelerinin sayısının 343’e yükseldiğini duyurdu. New York Şehri İtfaiye Komiseri Laura Kavanagh, teşkilata bağlı 2 kişinin daha kanser ve akciğer rahatsızlığından öldüğünü açıkladı. Kavanagh, 11 Eylül’le bağlantılı hastalıklardan hayatını kaybedenlerin sayısının, saldırı günü ölen itfaiyeci sayısıyla eşitlendiğini kaydetti.

‘DİKKATE DEĞER BİR DÖNÜM NOKTASI’

AA’nın aktardığına göre, her iki hastalığın da saldırı sonrası “Dünya Ticaret Merkezi sahasında kurtarma ve iyileştirme çalışmalarında harcanan zamanın bir sonucu” olduğunu söyleyen Kavanagh, “Bu ölümlerle dikkate değer bir dönüm noktasına ulaştık” ifadesini kullandı.

Kavanagh, 11 Eylül 2001’den bu yana 3 bin 500’ü kanser olmak üzere teşkilata bağlı 11 bin acil müdahale çalışanının saldırı kaynaklı hastalıklarla mücadele ettiğini vurguladı. İkiz Kuleler çöktükten sonra, havaya yayılan toz bulutlarındaki asbest gibi zehirli kimyasal maddeler, başta alanda görev yapan acil müdahale ekiplerinde olmak üzere çevrede yaşayanlarda sağlık sorunlarına yol açmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx