Zonguldak’ta test skandalı: Madencilerin Covid-19 testi sonuçları beş gün sonra açıklandı

Zonguldak İl Afiyet Müdürlüğü, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) Maden Makinaları Fabrika İşletme Müdürlüğü’nde çalışan yüzlerce madencinin Covid-19 test sonucunu tam beş gün sonradan açıklayarak bir skandala imza attı.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Merkez Şube Finansal Sekreteri ve TTK çalışanı Serkant Bayrak, Covid-19 test sonucunun günler sonradan açıklanmasına tepki gösterdi.

“Yetkililerden izah etme bekliyoruz” diyen Sancak, şunları söyledi:

“TTK Maden Makinaları Fabrika İşletme Müdürlüğü’nde bütün 180 birey çalışıyoruz. Geçen haftalarda 21 arkadaşımız Covid-19 yakalandı. Zonguldak İl Sağlık Durumu Müdürlüğü’nden bütün personele deneme yapılması için ekip istek edildi. Ama deneme sonuçları tam beş gün sonra açıklandı. Biz deneme sonuçlarımız açıklanana kadar bağlı yana çalışmaya devam ettik ve 8-9 arkadaşımızın daha deneme sonucu artı çıktı.”Kurumda esnek alıştırma genelgesinin yok sayıldığını da bildiren Bayrak, “TTK bir ulus kurumu lakin Cumhurbaşkanlığı’nın açıkladığı esnek egzersiz genelgesine uymuyor. Çalışma saatlerimizde bir düzenleme yapılmadı ve gelişen vaka sayılarına rağmen bir tedbir alınmadı. Onlarca arkadaşımız Covid-19’a yakalandı. Can güvenliğimiz değil” dedi.

MAZERET: YOĞUNLUK

Sağlık Durumu Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise semptomu olan madencilerin test için hastanelere yönlendirildiği, arkasından genel bir tarama gerçekleştirmek nedeniyle bütün işçilere Covid-19 testi yapıldığı ancak aşirilik nedeniyle test sonuçlarının geç açıklandığı açıklama edildi. (BirGün)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir