Zelenskiy acı tabloyu bu türlü açıkladı: Rusya Donbas’ı cehenneme çevirdi

Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy, ulusa sesleniş konuşmasında 24 Şubat’tan bu yana ülkesini işgal eden Rus güçlerinin ülkenin doğusundaki Donbas bölgesini “dümdüz ettiğini” söyleyerek, “Odessa bölgesinde, Ukrayna’nın merkezindeki kentlerde daima akınlar var. Donbas büsbütün yok edildi” dedi.

‘CEHENNEME DÖNDÜ VE BU ABARTI DEĞİL’

Zelenskiy, son haftalarda Rus ordusunun ana gayesi olan Donbas’a yönelik, “Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Harkov bölgesinin kurtarılması için operasyonlarına devam ediyor. Lakin Donbas’ta işgalciler baskıyı artırmaya çalışıyor. Orası cehenneme döndü ve bu abartı değil. Severodonetsk’in zalimce bombalanması, yalnızca bir günde 12 meyyit ve onlarca yaralı vardı” biçiminde konuştu.

‘KASITLI VE CANİCE BİR GİRİŞİM’

“Tüm bunların Rusya için askeri taraftan hiçbir açıklaması yok ve olamaz” diyen Zelenskiy, “Bu, mümkün olduğu kadar çok Ukraynalıyı öldürmeye yönelik kasıtlı ve canice bir teşebbüstür. Bu, Ukrayna halkına yönelik soykırım olarak nitelendirilecek ve işgalcilerin kesinlikle adalet önüne çıkarılacağı şeydir” sözlerini kullandı.

Zelenskiy, Ukrayna’da bir Rus askerine savaş hatası işlediği gerekçesiyle açılan davayı işaret ederek, “Savaş suçlusuna karşı birinci dava çoktan başladı ve milletlerarası mahkemede adaletin tam olarak yine tesis edilmesiyle sona erecek. Bundan eminim. Kabahat buyruğu veren ve uygulayan herkesi bulacağız ve adalete teslim edeceğiz” halinde konuştu.

ABD’DEN UKRAYNA’YA 40 MİLYAR DOLARLIK DAHA YARDIM

ABD’ye Ukrayna ve demokrasi için 40 milyar dolarlık yeni bir dayanak paketini onayladığı için minnettar olduğunu söyleyen Zelenskiy, kelamlarına şöyle devam etti:

“Bugün bu paket ABD Senatosu’ndan geçti. Güçlü liderliğin bir tezahürü ve ortak özgürlük savunmamıza gerekli bir katkıdır. Almanya’da maliye bakanları, G7 merkez bankalarının liderleri ve memleketler arası bağışçıların temsilcilerinin bir toplantısı da gerçekleştirildi. Her vakit dürüstçe söylerim. Ukrayna’da aylık bütçe açığı artık 5 milyar dolar ve özgürlük savaşı için süratli ve kâfi finansal takviyeye muhtaçlığımız var. Bu yalnızca harcamalar yahut ortaklardan gelen bir ikram değil. Bu onların kendi güvenliklerine katkılarıdır. Zira Ukrayna’nın savunması birebir vakitte Rusya’nın kışkırtabileceği yeni savaşlardan ve krizlerden de korunması manasına geliyor. Rusya’nın devletimize karşı saldırganlığında başarılı olmamasını sağlamak için daima birlikte çalışmalıyız.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.