Zariyat Suresi Türkçe, Arapça Anlamı Ve Okunuşu: Zariyat Duası Faydaları Ve Faziletleri (Tefsiri Ve Diyanet Meali Dinle)

Zariyat Suresi Türkçe, Arapça Anlamı ve Okunuşu

Surenin büyük bir bölümünde ahiretten bahsedilmektedir. Surenin sonunda tevhid inancına çağrı söz konusudur. Cahilce davranışında inat eden geçmiş kavimlerin sonunda nasıl helak olduğu hatırlatılmaktadır.

Surenin kısa ayetlerinde insan hayatın sonu ile ilgili konularda kuram, tahmin ve zan ile hareket ettiği vurgulanmaktadır. Bir kısmı ahiretin varlığını inkar ederken, diğeri ahiretin var olduğunu ama bunun diğer bir bedende devam ettiğini savunmaktadır. Bütün bu inançlar iyice zan üzeredir.

Bir diğer ise ahirete inanmakla birlikte aracıların ve kendisinin belirlediği şefaatçilerin onu kurtaracağına inanmaktadır. Bu yanlış fikir ve kanaatler ayrıca dünyasını ayrıca ahiretini mahvedecektir. İnsanların tek kurtuluşunun vahye kulak vermeleri ve bu vahyi en iyi şekilde inceleyerek iman etmeleridir.

Vahyi incelerken bir yandan yeryüzünü, gökyüzünü ve diğer yaratılanları da incelenmesi gerekir. Bu şekilde kul vahyi ve hakikati daha iyi kavrama edecektir. Her yaratılanın ve dünyada meydana gelen bütün işlerin bir karşılığı vardır. İnsan hiç bir vakit başıboş değildir. Tüm bu hatırlatmalar sonunda tek bir Allah’a iman etmeye çağrılmıştır.

Zariyat Duası Faydaları ve Faziletleri (Tefsiri ve Diyanet Meali Dinle)

Zariyat Suresi 56. ayette Allah-u Teala ‘ Ben cinleri ve insanları oysa bana kulluk etsinler diye yarattım’ buyurmaktadır. Bu ayet insanların neden yaratıldığını ve kainatın neden yaratıldığını anlatmaktadır. İnsanlar dünyaya para kazanmaya ya da zevk-ü sefa etmeye gelmemiştir.

Herkese ve her mahlukata rızık veren, eksiklerden münezzehtir. Peygamberlere karşısında konulmasının sebebinin red, inat, menfaatçilik, çıkarcılık ve mevkinin kaybedilme korkusu kayda değer rol oynamıştır. Nitekim Mekke’nin fethinde Müslüman olan Müşrikler, ‘ Ya Rasulullah biz seninle menfaat, gurur ve çıkar için savaştık. Sen ise bizim hayrımız için bizimle savaştın. Şimdi fazla daha iyi anlıyoruz’ dediler. Peygamberimiz (aleyhisselam)’ın onları affetmesindeki gaye müşrikleri dünya ve ahirette kurtarmak olduğu açık bir şekilde anlaşılmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir