YÖK’ten üniversitelerde yüz yüze eğitim açıklaması

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK kadar Afiyet Bakanlığına bahar dönemindeki eğitim öğretime ilişkin görüşü sorulduğunu belirterek, “Afiyet Bakanlığının görüşünün bu hafta içi netleşeceğini umuyoruz. Belirsizliğin giderilmesi için bu önemlidir. Sağlık Bakanlığından gelecek görüş istikametinde gecikmeksizin zorunlu kararlar alınacaktır” dedi.

YÖK Başkanı Saraç, yaptığı yazılı açıklamada, geçen hafta öğrenci ve öğretim elemanlarına küresel salgın dönemindeki online eğitime ilişkin görüşlerine başvurduklarını anımsattı. Anketin katılımcı sayısı bakımından, Türkiye’de yapılan en büyük anketlerden birisi olma özelliğine sahip olduğunu belirten Saraç, “Bu değin geniş bir katılımın olduğu anketin sonuçlarının elbette bizlerin karar alma süreçlerinde önemi vardır, olmalıdır. Ilk Olarak Sıhhat Bakanlığı olmak üzere ilgili kurumlara da hocalarımız ve öğrencilerimizin görüşlerini iletmekteyiz. Öğrencilerimizin sadece yüzde 11’i, öğretim elemanlarının ise yalnızca yüzde 3’ü Sağlık Durumu Bakanlığından bakış alınmasını içten bulmamaktadır. Diğer bir açıklama ile Sağlık Bakanlığının görüşlerini alma politikamız, öğrencilerimiz ve öğretim elemanlarımız kadar kuvvetli bir şekilde desteklenmektedir” dedi.

‘BELİRSİZLİĞİN GİDERİLMESİ İÇİN ÖNEMLİ’

Saraç, YÖK tarafından Sağlık Bakanlığına bahar dönemindeki eğitim öğretime ilişkin görüşünün sorulduğunu hatırlatarak, “Sağlık Durumu Bakanlığının görüşünün bu hafta içi netleşeceğini umuyoruz. Belirsizliğin giderilmesi için bu önemlidir. Sağlık Bakanlığından gelecek görüntü istikametinde gecikmeksizin gerekli kararlar alınacaktır. Nitekim üniversitelerdeki hocalarımız ve idari personelin de aşamalı bir şekilde aşılanmasının yükseköğretimin dinç bir şekilde yürütülebilmesinde ne denli kayda değer olduğu açıktır. Buna ilişkin talebimizi de geçtiğimiz aylarda Sağlık Durumu Bakanlığına iletmiştik” ifadelerini kullandı.

‘GÖRÜŞLERİ DİKKATE ALIYORUZ’

Saraç, ankete gönüllülük esasında katılan 1 milyon 255 bin öğrenci ile 29 bin öğretim elemanı ve rektörlere teşekkür ederek, “Görüşlerini paylaşan öğretim elemanlarımızın ve öğrencilerimizin şunu bilmesini istiyoruz; Görüşleri dikkate alıyoruz, yetki alanımızdaki karar süreçlerimize yansıtmaya çalışıyoruz, yetki alanımız dışındakileri de ilgililer ile paylaşıyoruz. Ankete cevap veren öğrencilerimizin yüzde 55’i kız öğrencilerimizdir. Ankete katılımlarının erkeklerden manalı ölçüde daha fazla olmasının, manâlı ve umut verici bir ayrıntı olduğunu da ayrıntıları ile belirtmek isterim. Anket sonuçlarının bütününün kamuoyu ile bu hafta içerisinde paylaşılması planlanmıştır” diye kaydetti. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir