YÖK Başkanı Saraç’tan şeffaflık ve liyakatli atama çıkışı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Akademik Kariyer-Liyakat Platformu’nun tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, platformun Türk yükseköğretim sisteminde daha saydam ve liyakat odaklı istihdama imkan sağlayacağını belirterek şunları söyledi:

* Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın manâlı bir çalışmasıdır. Yeni YÖK’ün bir hizmeti olan YÖK Akademik Kariyer-Liyakat Platformu doğru Türk yükseköğretim sisteminde yer elde etmek isteyen doktorasını başarıyla tamamlamış Türk ya da yabancı uyruklu kişiler ile stratejik hedefleri doğrultusunda öğretim üyesi arayan üniversiteler bir araya gelecektir.

* Böylece Türk yükseköğretim sisteminde doktoralı insan kaynağı ihtiyacının karşılanması sürecine katkı sağlanacak ve öğretim üyeliği istihdamı sürecinin daha saydam, kaliteli, liyakat ve ehliyet esaslı olarak yürütülmesi muhtemel olacaktır.

* Yükseköğretimde ilk kere uygulanacak bu usul ile üniversite akademik personel istihdamına yeni bir vizyon kazandırılmaktadır.

“İLANLARI BAKMAK İÇİN DOKTORA MEZUNU OLMAK GEREKİYOR”

Bu platforma doktora eğitimlerini başarı ile tamamlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile yabancı uyrukluların antre yapabileceklerini bildiren Saraç, sözlerini şöyle sürdürdü:

* Doktoralı öğretim üyesi adayları belirlenen elektronik adresten (https://kariyer.yok.gov.tr) veya e-Devlet kapısından e-Devlet şifreleri ile platforma girebileceklerdir. Üniversiteler tarafından girilen çağrı ya da ilanları görebilmek için doktora mezunu almak gereklidir.

* Doktora mezunu adaylar başvuru üzerinden kendilerine ait öz geçmiş bilgilerini doldurarak sisteme dahil olabilecekleri gibi YÖKSİS üstünde yer alan öz geçmiş ve/veya denklik bilgilerini de sisteme aktarabileceklerdir.

* sonradan adaylar, öz geçmiş ekranlarında bulunan ve yetkinlik alanlarını tanımlayan ÜAK (akademik) esas bölge, bilim alanı ve anahtar sözcük seçimlerine uygun bir şekilde kendi akademik bilgilerini gireceklerdir.

ŞEFFAFLIK VE LİYAKAT

İlk aşamada bu platformun devlet üniversiteleri için faal hale getirileceğini, daha sonra vakıf üniversitelerinde de uygulanmaya başlanacağını bildiren Prof. Dr. Saraç şunları kaydetti:

* Yükseköğretim tarihinde bir ilk olan bu platform, doktorasını tamamlamış akademisyen, tahlilci ve bilim insanlarının Türk yükseköğretim sisteminde daha şeffaf ve liyakat odaklı istihdamın gerçekleşmesine hizmet edecektir.

* Yeni YÖK olarak kaliteyi, şeffaflığı ve liyakati önceleyerek yeni ve yenilikçi çalışmalarımıza devam ediyoruz. Akademideki atamalara ilişkin şikayetlerin oysa saydamlık ve liyakati önceleyerek çözülebileceğini, önümüzdeki günlerde liyakat ve ehliyeti öne çıkaracak yeni kararlar alınacağını da tanımlamak isteriz. (İHA)

 

İlginizi ÇekebilirYÖK Boğaziçili dekanları toplantıya çağırdıYÖK Boğaziçili dekanları toplantıya çağırdı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir