Yine görülen Adnan Oktar organize hata örgütü davası yarına ertelendi

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Marmara Cezaevi karşısındaki salonda görülen duruşmanın üçüncü gününe, Adnan Oktar’ın da ortalarında bulunduğu kimi tutuklu sanıklar ile bir kısım tutuksuz sanıklar ve avukatları katıldı.

Duruşmada, müşteki olan kızı Serra Muhammed Valipour’u 10 yaşındayken Adnan Oktar’a götürdüğü ve “çocuğun cinsel istismarı” cürmünü işlediği öne sürülen tutuklu sanık Dilek Çelikten’in savunması alındı.

Oktar kümesinin bir üyesi olmadığını öne süren Çelikten, İranlı eski eşiyle ortalarında velayet davası olduğunu, eski eşinin kendisini rahatsız etmesinden ötürü kızı 9 yaşlarındayken huzur ve güvenlik için İsviçre’ye gittiklerini söyledi.

İsviçre’deki komşularının A9 kanalını izlediğini lisana getiren Çelikten, komşularına gittiklerinde kızıyla birlikte bu kanalı izlediklerini tabir etti.

Çelikten, komşuları N.D’nin kanaldaki bayanlarla tanışmak istediğini kendisine söylediğini belirterek, “‘Sen Türkiye’den geldin. Onlara nasıl ulaşabilirim?’ diye sordu. Ben de ‘internetten kanalın numarasını bulabiliriz’ dedim. Kızım Serra bunun üzerine ‘Facebook açarız, oradan ablaları ekleriz.’ dedi. Serra’nın orta ara ve çok bireyle oradan yazıştığını biliyorum. Kızım daha sonra bana ‘Türkiye’ye gidip tanışmak istiyorum.’ dedi. Onlara söylemiş. Onlar da ‘Ailenle gelebilirsin.’ demiş” formunda konuştu.

Ziyaret için Türkiye’ye iki sefer geldiklerini aktaran Çelikten, birinci geldiklerinde Adnan Oktar’la 5-10 dakika görüştüklerini, Oktar’ın kızına okulunu sorduğunu ve dua ettiğini belirtti.

Çelikten, ikinci gidişlerinde de kanalın stüdyosunda Oktar’la görüştükleri söyledi.

Bu görüşmelerde kızını kimseyle yalnız bırakmadığını savunan Çelikten, “Kızım ısrar ettiği için bir fotoğraf çekildi. Fotoğraf çekilirken, Adnan Bey’in koluna girdik. Cinsel istismar asla olmadı. Hiç tanımadığım, yalnızca medyadan gördüğüm bir beşere kızımı gözümün önünde istismar ettirecek bir karakter asla değilim” sözünü kullandı.

Bu davayla belgesi birleştirilen tutuksuz sanık Necati Koç, müşteki Aslı Bektaş’a karşı “cinsel saldırı” kabahatini işlediği argümanına yönelik savunma yaptı.

İddiaların doğruları yansıtmadığını öne süren Koç, bu türlü bir aksiyonun olmadığını savundu.

Mahkeme heyeti, duruşmayı yarına erteledi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, 11 Ocak 2021’de açıkladığı kararında, örgüt yöneticisi olmak cürmünden yargılanan sanıklar Adnan Oktar, Tarkan Yavaş, Mehmet Noyan Orcan, Bora Yıldız, Halil Hilmi Müftoğlu, İbrahim Tuncer, Ulviye Didem Ürer, Alev Babuna, Aylin Atmaca, Merve Büyükbayrak, Yeliz Cürmü, Sinem Hacer Tezyapar, Fatma Ceyda Ertüzün, Ayşegül Hüma Babuna’ya farklı başka 9 bin 803 yıl 6 ay mahpus cezası verilmesine hükmetmişti.

Mahkeme 107 sanığa “örgüt üyeliği” cürmünden 4 yıl 6’şar ay, 20 sanığa da “örgüte üye olmak”, “gerçeğe muhalif mal bildirme”, “örgüte yardım etme”, “suçluyu kayırma”, “ruhsatsız silah taşıma” ve “tehdit” cürümlerinden 1 yıl 8 aydan 11 yıl 3 aya kadar değişen müddetlerde mahpus cezası vermişti.

Etkin pişmanlık kararlarından faydalanan 12 sanığa “örgüte üye olmak” kabahatinden 11’er ay mahpus cezası veren mahkeme, bu sanıklarla ilgili kararın açıklanmasının geriye bırakılmasını karara bağlamıştı.

Sanık Mustafa Kuşçu, Ozan Süer ve Turgut Aksu’nun tahliyesine karar veren mahkeme, Bahadır Köseoğlu hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasını kararlaştırmıştı.

Sanıklardan 3’ünün tüm kabahatlerden beraatine hükmeden mahkeme, tutuksuz sanıklar Ahmet Bürke, Dolunay Tezin, Hüseyin Alpar Sayın, Sibel Yılmaztürk, Şecaaddin Çelikler, Eşref Nuri Yakışan, Mehmet Murat Atmaca ve Deniz Tanık’ın tutuklanmalarına karar vermişti.

Bir kısım sanıkların kimi kabahatlerden beraatini kararlaştıran heyet, 80 sanığı ise çeşitli cürümlerden 3 yıl ile 36 yıl ortasında değişen mahpus cezalarına çarptırmıştı.

İSTİNAF MAHKEMESİ KARARI BOZMUŞTU

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi ise Adnan Oktar organize kabahat örgütüne yönelik ortalarında Oktar ve örgüt yöneticilerinin de bulunduğu 84’ü tutuklu 215 sanık hakkında mahallî mahkemece verilen kararı tarzdan bozmuştu.

İstinafın bozma kararıyla 68 sanığın, tutuklulukta geçirdikleri mühlet ve haklarındaki kararlarla ilgili bozma nedenleri dikkate alınarak tahliyelerine karar verilmişti.

Alınan kararda, hata örgütü başkanı Oktar, Alev Babuna, Aylin Atmaca, Ayşegül Hüma Babuna, Bora Yıldız, Hakan Kurtul, Halil Hilmi Müftüoğlu, İbrahim Tuncer, Mehmet Noyan Orcan, Mert Cürmü, Merve Büyükbayrak, Oğuzhan Sevinç, Sinem Hacer Tezyapar, Tarkan Yavaş, Ulviye Didem Ürer ve Yeliz Aksoy’un ise tutukluluk hallerinin devamına hükmedilmişti.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı da tahliyelerin “usul ve yasaya aykırı” olduğunu belirterek, sanıklar hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasını istemişti.

İtirazın reddedilmesinin akabinde Başsavcılık, bir üst mahkeme olan 2. Ceza Dairesi’ne yine itirazda bulunmuştu.

İtirazı pahalandıran İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, tahliye edilen 68 sanıktan 61’i hakkında “cinsel saldırı” kabahatinden tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasına hükmetmişti.

Haklarında yakalama kararı çıkarılan 61 sanıktan 50’si, gözaltına alınmalarının akabinde tutuklanmış, dava belgesi birinci derece mahkemesine gönderilmişti.

Related Posts

Kuraklıkla ortaya çıktı, mermerle etrafı çevrildi! ‘Burada babam ile annem yatıyor’

Sivas’ın Hafik ilçesine uzaklığı 12 kilometre olan Pusat-Özen barajı 2009 yılında su tutmaya başlayınca Maden-Alanyurt ve Pusat köyleri sular …

Nijerya’da tekne alabora oldu: 14 kişi öldü

Guma Bölge Yetkilisi Michael Uba, lokal gazeteye yaptığı açıklamada, Benue eyaletine bağlı Fada köyündeki pazardan dönenleri taşıyan teknenin …

Hatayspor, Volkan Demirel ile çalışmalarına başladı

Spor Toto Süper Lig’de 1 puan ile sonuncu sırada yer alan Hatayspor, yeni teknik direktörü Volkan Demirel ile Osman Çalgın Tesisleri’nde …

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’ye döndü

Birleşmiş Milletler 77. Genel Heyeti temaslarının akabinde Türkiye’ye dönen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Atatürk Havalimanı’nda Cumhurbaşkanı …

AKP’li Özhaseki: Bazen sanki FETÖ, AK Parti ile güçlenmiş gibi anlatıyorlar

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki İskenderun İlçe Başkanlığına giderek burada partililerle görüştü. Partililere seslenen Özhaseki …

İsrail, Ankara’ya büyükelçi atadı

İsrail Dışişleri Bakanlığı, Ankara Büyükelçisi olarak Irit Lillian’ı atadı. Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkileri normalleştirme adımlarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.