Yeni Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a Ruhsar Pekcan sorusu

Öztunç, “kendi bakanlığına aile şirketi üzerinden, piyasadan daha pahalıya dezenfektan satması” ile gündem olan Ruhsar Pekcan hakkında yeni Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Öztunç, “Sizden önceki Bakan’ın, bakanlığınıza şahsına ait şirketten 9 milyon TL’lik dezenfektan aldırdığı içten mudur?” diye sordu.

ANKA’nın aktardığına kadar, Ticaret Bakanlığı’nın, “Bu usulsüz başvuru formu hakkında kamuoyuna transparan bir şekilde, ayrıntılı bir bilgilendirme yapması gerekliliğini” kaydeden CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Ali Öztunç’un, Bakan Muş’a sorduğu sorular şöyle:

– Bakanlığınıza 2019’den bugüne değin yıllar itibarıyla alınan dezenfektan miktarları ne kadardır?

– Alınan bu dezenfektanlar için yıllar itibarıyla yapılan ödeme miktarları nedir? Alınan dezenfektanlar hangi ihale usulüne tarafından alınmıştır?

– Yapılan ihalelere kaç işyeri katılmıştır? Bu firmalar hangileridir? Bu firmaların şartnameye istinaden verdikleri teklifler nedir? Alınan dezenfektanların markası ve bölüm fiyatları nedir?

– Hangi firmalardan ne değin dezenfektan alımı yapılmıştır?

– Sizden önceki Bakan’ın sahibi olduğu Nanoksia Biyoteknoloji ve Karon Mühendislik firmasının Bakanlığınıza sattığı ürünün Sağlık Durumu Bakanlığı’nca verilen ruhsatına bakıldığında ürünün başka bir firmada fason olarak üretildiği görülmektedir. Afiyet Bakanlığı’nca ruhsatlandırılmış ve aynı özelliğe sahip birçok ürün varken, niçin fason imal yaptırılan bir ürünü Bakanlık almıştır?

– Sizden önceki Bakan’ın, bakanlığınıza şahsına ait şirketten 9 milyon TL’lik dezenfektan aldırdığı doğru mudur?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir