Yaşamını yitiren sağlık çalışanları için yapılan 1 dakikalık saygı duruşu ‘kalkışma’ sayıldı

DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar imzasını içeren idari soruşturma evrakında iki hemşireye ilişkin, “devletin birliğini ve bütünlüğünü bozdukları, devletin oluşturduğu sağlık durumu politikalarına ve sıhhat hizmetlerine karşı çıkmak suretiyle kalkışmaya girişim ettiklerinin belirlendiği” ifadeleri dikkati çekti.

İzmir’deki DEÜ Hastanesi’nde görevli hemşireler Günseli Uğur ile Istek Sert, üyesi oldukları Sıhhat Emekçileri Sendikası’nın (SES) etkinlikleri dahilinde, 5 Mart Cuma günü saat 12.30’da hastane yemekhanesinde pandemi sürecinde yaşamını yitiren sağlık çalışanları için 1 dakikalık hürmet duruşu organize etti. SES’in “DEÜ Rektörlüğü dükkan temsilcisi” olan Günseli Uğur, yemekhanede hürmet duruşu için çağrı yaparken, “Çoğu sıhhat çalışanını Covid-19 salgınının yönetilememesi nedeniyle kaybettik. Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz” ifadelerini kullandı. Etkinlikten yalnızca birkaç saat sonradan 17.30’da ise DEÜ İnsan Kaynakları birimi göre telefonla aranan Günseli Uğur ve Açlık Sert’e hiçbir bahane gösterilmeden haklarında soruşturma açıldığı bilgisi verildi.

KADINLAR GÜNÜ’NDE TEBLİĞ EDİLDİ

Büyük hayret yaşamış iki hemşire, 8 Mart Dünya Işçi Kadınlar Günü’nde aldıkları tebligatla sarsıldı. DEÜ İnsan Kaynakları Birimi kadar Günseli Uğur ile Açlık Sert’e görevden uzaklaştırıldıkları beyanat edildi. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar imzalı tebligatta, “Hakkınızda açılan soruşturma dikkate alınarak 2547 sayılı Kanunun 53/B Maddesi ve öteki ilgili mevzuat hükümleri gereğince, tedbiren görevden uzaklaştırılmanız uygun görülmüştür” denildi.

Hemşireler ise üniversitenin sendika ve yargı arama mücadelesini sindirme amacı taşıdığını belirtirken karara itiraz edeceklerini belirtti.

İşlerinden olan hemşirelerin durumuna ilişkin, önceki gün yeni bir gelişme yaşandı. Gerekçesiz bir şekilde görevden uzaklaştırılan iki genç hemşireye, gerekçeleri bildirildi.

‘DEVLETİN BİRLİĞİNİ BOZMAK’ SUÇLAMASI

DEÜ Hastanesi Başhekim Vekili Prof. Dr. Semih Küçükgüçlü’nün imzasını taşıyan tutanakta, hemşireler Günseli Uğur ve Arzu Sert’e ilginç suçlamalar yöneltildi. Tutanakta, “Pandemi kurallarına uymayarak çalışanların sağlığını tehlikeye sokmak, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü ayırmak, devletin oluşturduğu afiyet politikalarına ve sağlık durumu hizmetlerine karşı olmak suretiyle sözlü gösteri/eylem ve kalkışmaya girişim ettiği belirlenen; kişiler hakkında ayrıca disiplin ayrıca de cezai hukuk süreçlerinin ivedilikle yapılması hususunda gereğini bilgilerinize talep ederim” denildi.

Arkasında, DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar imzasıyla, benzer gerekçeler ve suçmalamalar sayılarak, soruşturmayı yürütmesi için DEÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kazım Tuğyan atama edildi.

“SAYGI DURUŞUNDA BULUNDUK, HEPSİ BU…”

Bu gerekçeler, iki hemşireyi şaşırttı. 18 yıllık hemşire olduğunu ve 15 yıldır DEÜ Hastanesi’nde çalıştığını belirten Günseli Uğur, “Uzaklaştırılmamıza sebep olarak gösterilen disiplin ve suç oluşturan soruşturmalarının içeriğinin gerçekle hiçbir ilgisi yoktur. Biz sendikamızın aldığı karar doğrultusunda yemekhanede covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden sağlık durumu çalışanları için saygı duruşunda bulunduk. Tümü bu” dedi.

“HASTANE İÇİNDE DARBE YAPMAYA ÇALIŞMIŞIZ HAVASI YARATTILAR”

Hastaneye yeni atandığını ve yeni bir hemşire olduğunu bildiren Istek Sert ise şöyle konuştu: “Öğle arasında covid-19 sebebiyle kaybettiğimiz 385 sağlık durumu emekçisini anmak için 1 dakikalık saygı duruşu yapmıştık. Sonra soruşturma açılmıştı. Soruşturma içeriği şu anda kesin oldu. Devletin birlik ve bütünlüğünü parçalamak, pandemi kullarına uymayarak bir kalkışmaya girişimde bulunmak suçmaları yöneltildi. Hastanenin içinde bir darbe yapmaya çalışmışız havası yaratmışlar. Bu trajikomik bir şart. Pandemide en önde savaşan afiyet emekçileri olarak, hayatını kaybeden sıhhat emekçilerini anmanın, sendikal faaliyet yürütmenin neresi suç? Bunun bir kabahat olmadığını bildirmek istiyorum” diye konuştu.

BÜYÜK TEPKİ ÇEKMİŞTİ…

Günseli Uğur ve Açlık Sert’in açığa alınmasının ardındaki sosyal medyada “9EylüldeBaskıyaSon” etiketiyle yüzlerce tweet atılmıştı. “Sağlık Durumu emekçilerini hatırasına yapmak kabahat değildir”, “Sendikal faaliyet kabahat değildir”, “Hileli uygulamalara ve baskılara son verin” mesajları paylaşılmıştı. Sosyal medyadaki protestoya Sıhhat ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ilk kez olmak üzere, İzmir Tabip Odası, sendikalar, sağlık durumu çalışanları ve yurttaşlar büyük takviye vermişti.

Hemşireler hakkındaki kararı veren DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, 4 dönem İzmir AKP Milletvekili olarak TBMM’de yer almıştı. Hotar, AKP Genel Başkan Yardımcılığı görevini de üstlenmişti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir