Üyelerini Erdoğan’ın atadığı TİHEK’in raporlarında cezaevi gerçekleri

Üyeleri AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan kadar atanan Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nun (TİHEK), raporları cezaevlerinin durumunu bir defa daha göz önüne serdi.

Şanlıurfa E Tipi Kapalı Canice İnfaz Kurumu’nu ziyaret eden TİHEK yetkilileri, Mart 2020’de kuruma ilişkin raporunu yayımladı.

Kapasitesi 600 kişi olarak belirlenen cezaevinde bin 160 mahpusun kaldığı tespit edildi.

Kalabalıklaşma sonucu ortaya çıkan sorunlara değinilen rapora tarafından ranza ve dolap sayısı eksik, tüm koğuşlarda yere serilmiş yataklar olduğu gibi iki taraflı başvuru formu alanlarında uyuklamak zorunda kalan mahpuslar da var.

Keza raporda mahpusların temiz nevresim, yastık ve battaniyeye ulaşamadığına da şive yapılırken battaniye ile yatakların fazla benekli olduğu dile getirildi.

Binanın oldukça eski olduğu belirtilmiş raporda, yağmur suyunun pencerelerden içeri dolduğu, koğuşlarda aşırı rutubet olduğu, havalandırmanın yetersizliğine de uyarı çekildi.

TİHEK’in Muğla E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na yaptığı ziyarete ilişkin raporunda da cezaevinde kapasitesinin takriben iki katının üstünde mahpus kalması uyarı çekti.

Kapasitesi 728 kişi olan cezaevinde bin 294 mahpus kalırken bunların 7 engelli. Bu cezaevinde hem annesinin yanına kalan 7 çocuk bulunuyor.

TİHEK’in raporunda Muğla Cezaevi’ne ilişkin önemli bir detaylar da çıplak aramaya ilişkin.

Raporda mahpusların kuruma ilk gelişinde önce arama giysisi giydirildiği, sonradan bedeninin üst kısmındaki giysilerin çıkartıldığı söylendi.

Bedenin üstteki kısmı soyularak arandıktan sonradan ise daha aşağı kısmındaki giysilerin çıkartıldığı ve arandığı bilgisi verildi. Raporda, personellerin insan hakları eğitimi ile fena muamele ve işkenceye aleyhinde eğitimi olmadığının da altı çizildi. (BirGün)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir