Ünlü borsacının kızına kripto para soruşturması

Ünlü bir kripto para borsası geçtiğimiz günlerde yüksek meblağlarla süreç yapan bir kullanıcıyı belirledi. Takibe alınan kullanıcının yüksek ölçü ve farklı tarihlerde yaptığı süreçlerde usulsüzlük belirlendi.

Şirket, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na cürüm duyurusunda bulundu. Yapılan araştırmada, ünlü borsacı Cihan Sütşurup’un kızı Simge Sütşurup’un, kelam konusu süreçleri gerçekleştirdiği anlaşıldı.

Sabah gazetesinde yer alan habere nazaran, geçtiğimiz 21 Aralık günü 12 milyon 735 bin 500 lira yatırımıyla toplamda bir adedi 0.326 lira olan ünlü bir alt koinden 39 bin 140 adet alan Sütşurup, 8 Şubat günü parasının yarısını çekti. Bu transfer sonrası para üçüncü şahısların hesaplarına aktarıldı.

“1.4 MİLYON LİRA ZİYANIM VAR, PARAMI ÇEKEMEDİM”

Terörizmin finansmanın ve kara para aklanmasının önlenmesi kapsamında Simge Sütşurup tarafından kullanıldığı belirlenen kullanıcının hesabı öncece askıya alındı. Akabinde kullanıcı Sütşurup, MASAK’a ihbar edildi.

Bu durumu öğrenen Sütşurup, Noter aracılığıyla ünlü şirkete ihtarname çekti. Sütşurup ihtarnamede, kuşkulu süreç nedeniyle el konulan kripto hesabında 1 milyon 400 bin lira ziyana uğradığını, parasını çekmek istediği sırada şirket tarafından engellendiği için parasını çekemediğini söz etti. Asıl kendisinin şirket tarafından dolandırıldığını ileri süren Sütşurup, ziyanının kendisine ödenmesini istedi.

‘SPK’DAN KAÇIRILAN PARALAR’ İDDİASI

Şirket, ihtarname sonrası borsada yüksek ölçüde vurgun yaparak kripto para hesabı üzerinden soyulmak istendiğini belirterek savcılığa başvurdu.

Savcılığa sunulan şikayet dilekçesinde, Simge Sütşurup’un hesabındaki paraların Cihan Sütşurup’un Sermaye Piyasaları Şurası (SPK) yatırımından kaçırdığı paralar olduğunu düşündüklerini ve Sütşurup’un işsiz oluşu nedeniyle bu kadar yüksek meblağlara sahip olmasının mümkün olmadığı anlatıldı.

“DOLANDIRICILIĞA ARAÇ OLARAK KULLANILIYORUZ”

Şirketin savcılığa sunduğu dilekçeye nazaran, Simge Sütşurup’un ablası ve babasının kelam konusu borsa süreçleri nedeniyle borsadan 6 ay boyunca uzaklaştırma kararı olduğu ve bu kuşkulu süreçler nedeniyle şirketin dolandırıcılığa araç olarak kullanılmaya çalışıldığı söz edildi.

Şirket bu paraların VUK ve MASAK’tan kaçırılan paralar olduğunun tespit edilmesi halinde var olan mali sorumluluğu nedeniyle yüklü ölçüde ziyana maruz kalacağını bu finansman dolandırıcılığının bir modülü olacağını argüman etti. Vergi Yordam Kanunu’na (VUK) muhalif gayri resmi haldeki yaklaşık 13 milyon liralık bu paranın Simge Sütşurup’un hesabı incelendiğinde babası üzerinden ya da üçüncü şahıslar üzerinden aklanarak kullanılacağı anlatıldı.

Şirket dilekçede, bu paranın dolandırıcılık maksadıyla kullanıldığını ileri sürdü. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Related Posts

Trump’ın şirketinin üst yöneticisi vergi kaçırdığını itiraf etti

Manhattan Bölge Savcısı Alvin L Bragg, yaptığı yazılı açıklamada, “Bugün, Trump Organization’ın Mali İşler Lideri ve Trump Corporation’ın bir …

YÖK Başkanı Özvar: ‘Vakıf üniversitelerinin ekstra bir indirim kampanyası yapması faydalı olacaktır’

TOBB Yükseköğretim Meclisi İstişare Toplantısı, TOBB’un merkez binasında başladı. Toplantının açılışında konuşan YÖK Başkanı Özvar, Türkiye’deki …

Son Dakika: Fenerbahçe Maxi Gomez transferinde mutlu sona çok yakın!

Fenerbahçe’de aylardır beklenen forvet takviyesinde mutlu son çok yakın. Sarı-Lacivertliler, transfer dönemi başladığından beri birçok yıldızla …

Futbol dünyası çalkalanıyor! Neymar’ın güzel modele yolladığı mesajlar ifşa oldu

Son günlerde Paris Saint-Germain’de Mbappe ile yaşadığı sorunlarla gündeme gelen Neymar, sosyal medyada genç bir modele attığı mesajların ortaya …

Gaziantep FK’da transferler devam edecek

Gaziantep Futbol Kulübü Lideri Cevdet Akınal, gündeme ait açıklamalarda bulundu. Yeni döneme yönelik transfer çalışmalarının devam ettiğini ve …

MSB duyurdu! 3 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı, “Mehmetçiğin teröre ve teröriste karşı kahramanca mücadelesi sürüyor. Irak’ın kuzeyindeki Pençe Kaplan bölgesinde tespit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.