Uğur Şahin: Haziranda 30 milyon doz aşıyı Türkiye’ye sevk etmek istiyoruz

Yeni herif koronavirüs (Covid-19) aşısını geliştiren, Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, Türkiye’ye mümkün olduğunca fazla aşı belirlemek istediklerini, oysa bu aşıların önce üretilmesi gerektiğini söyledi.

Şahin, Almanya’da Tanıdık Olmayan Gazeteciler Cemiyetinin (VAP) çevrim içi düzenlediği basın toplantısında, Covid-19 salgınına ve şirketin ürettiği aşıya ilişkin açıklamalarda bulundu.

30 MİLYON DOZ

Türkiye’deki şart ile ilgili bir soruya cevap veren Şahin, “Türkiye’ye hemen olası olduğu dek fazla doz (aşı) tahsis etmek istiyoruz, fakat onları önce üretmek zorundayız.” dedi.

Şahin, Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile haftalardır görüşmeler yaptıklarını anımsatarak, “Acilen birincil dozları teslim ettik. Türkiye’ye fazla daha fazla göndermeyi konuşuyoruz. Fakat bunun için üretim kapasitemizle uğraşmak gerekli. Her şey yolunda giderse haziranda 30 milyona dek dozu Türkiye sevk etmek istiyoruz. Temmuz ve ağustosta daha artı doz göndermeyi konuşuyoruz.” dedi.

ETKİNLİK İÇİN GEREKLİ ZAMAN

Aşının etkinliğine ilişin sorulara da cevap veren Prof. Dr. Şahin, BioNTech aşısının, ikinci dozu olduktan 7 gün sonra en fazla etkiye ulaştığını ifade etti.

Oysa aşının birincil dozu vurulduktan sonraki 12. günün ardından etkisini göstermeye başladığını kaydeden Şahin, birincil dozu olduktan sonraki 1 ila 12 gün virüse karşı korumanın bulunmadığını kaydetti.

“3. DOZ AŞIYA İHTİYAÇ VAR”

Aşının korumasının zamanla azaldığını, ilk 6 aylık verilere göre aşının 6 ayda etkisinin yüzde 95’den yüzde 91’e düştüğü bilgisini paylaşan Şahin, “8 ay sonradan aşı korumasına niçin olan antikorların kayda değer ölçüde düştüğünü görüyoruz. Aşı korumasını tekrar takriben yüzde 100’e geri getirmek için üçüncü doz aşı olmaya ihtiyaç var. Bu üçüncü doz 9 ay sonra veya en geç 12 ay daha sonra yapılması korumanın yukarıya çıkarılmasına tezgâhtar olur. Buna da ‘booster’ aşı deniyor. sonra her sene ya da her 18 ayda bir aşı olmaya gereklilik duyulacağını varsayıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

“YÜREK KASI İLTİHABI HABERİ İLE İLGİLİ BİLGİ İSTEDİK, İNCELİYORUZ”

Şahin, BioNTech aşısının yürek kası iltihabına yol açtığının ortaya çıktığı yönünde İsrail’deki haberi okuduğunu aktararak, konuyla ilgili ayrıntıları istek ettiklerini ve bu haberi inceleyeceklerini belirtti.

“Şimdiye dek kalp kası iltihabı vakalarının çoğaldığına ilişkin hiçbir emaremiz değil.” diyen Şahin, ABD ve Almanya’dan gelen verilerde tuhaf bir olayı görmediklerini, oysa İsrail’deki söz konusu haberi ciddiye aldıklarını kaydetti.

Şahin, 2021’in başında 1,3 milyar doz aşı üretmeyi hedeflediklerini, ama kapasiteyi artırdıklarını ve bu hedefi 3 milyar doza çıkardıklarını aktardı.

Avrupa’da haziran ortasında ya da sonunda halkın yüzde 50’si ila yüzde 60’nın aşılanacağını, bundan nedeniyle kısıtlamaların gevşetilmesinin halkın geniş kısmına yönelik olacağını düşündüğünü belirten Şahin, bu döneme kadar aşı olamayanlar da bulunacağından kısıtlamaların gevşetilmesinde ayrımcılık yapılmamasına uyarı edilmesi gerektiğini kaydetti.

“BİONTECH AŞININ HİNDİSTAN VARYANTINA KARŞI DA ETKİLİ OLACAĞINDAN ÜMİTLİYİM”

Kovid-19’un varyantlarını da araştırdıklarını aktaran Şahin, şimdiye dek 30’ün üzerinde varyantı laboratuvarda incelediklerini ve aşının yaklaşık olarak hepsine karşı etkin olduğunu gördüklerini açıklama etti.

Şahin Hindistan’da ortaya çıkan varyantı da incelemeye aldıklarını belirterek, “Ancak Hindistan varyantında daha önce incelediğimiz ve aşımızın etkisini gösterdiği mutasyonlar var. Burada da ümitliyim” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir