Türkiye’de günlük vaka sayısı son 1 ayda yüzde 389 arttı

Tüm dünyayı etkisi altına bölge koronavirüs salgınında Türkiye, son 1 ayda kuvvet günler geçiriyor. Bilhassa Yargı ve Yeniden Yapılanma Partisi’nin (AKP) 24 Mart 2021 tarihinde Ankara’da düzenlediği ‘’lebaleb’’ kongre sonrası olgu sayılarında önemli büyüme yaşandığı Türkiye’de önlem olarak yalnızca hafta sonu sokağa çıkma yasağı getirilmişti.

Koronavirüs salgınının Avrupa kıtasında en yaygın olduğu ülke olan Türkiye’de artı vaka sayılarında yaşanan çoğaltma korkutucu seviyelere ulaştı. Afiyet Bakanlığı’nın her gün ahenkli olarak açıkladığı Covid-19 verilerine göre, 7 Nisan 2021 tarihinde Türkiye’deki artı yeni olgu sayısı 54 bin 720’ye ulaştı. Türkiye, 7 Nisan tarihinde Hindistan, Brezilya ve Amerika Birleşmiş Devletleri’nin (ABD) ardından dünyada 4. sırada, Avrupa kıtasında ise açık ara zirvede yer aldı.

OLGU SAYILARI 7 MART TARİHİNDEN BU YANDAN YÜZDE 389 ORANINDA ARTTI

Olgu sayılarında yaşanan düşüş sonrası 1 Mart 2021 tarihinde kademeli normalleşme dönemine giren Türkiye’de, vaka sayıları son 1 ayda yüzde 389 oranında arttı. AKP’nin 24 Mart 2021 tarihinde düzenlediği ‘’lebaleb’’ kongre sonrası vaka sayılarının yüzde 37 oranında arttığı Türkiye’de kısıtlamalar her tarafta getirildi. Hükümet yetkililerinin yalnızca hafta sonu sokağa çıkma yasaklarını geri getirdiği Türkiye’de 7 Mart 2021 tarihinde 11 bin 187 vaka varken, bu rakam 7 Nisan 2021 tarihinde 54 bin 740’a yükseldi.

TÜRKİYE DÜNYADA DÖRDÜNCÜ, AVRUPA’DA İSE AÇIK ARA ZİRVEDE

Türkiye, olgu sayılarının önemli şekilde artmasının ardındaki, fazla günlük vaka sayılarında hem dünyada keza de Avrupa kıtasında ön sıralarda yer almaya başladı. Dünyanın en topluluk ülkesi olan Hindistan, 126 bin 315 yeni vaka ile 7 Nisan 2021 tarihinde dünyada en çok enfekte olmuş hasta gösteren ülke oldu. Bu alanda Hindistan’ın ardındaki virüsün Güney Amerika kıtasındaki başkenti Brezilya geliyor. Brezilya, son 24 saatte 90 bin 973 yeni fazla vaka bildirdi. Türkiye ise ABD’nin bir basamak aşağıda yer alıyor. Son 24 saatte 54 bin 740 fazla yeni olgu belirten Türkiye, dünyada en fazla vaka gösteren dördüncü ülke konumunda.

Koronavirüsün Avrupa’daki başkenti ise Türkiye edinmek üzere. Avrupa kıtasında son 3 gündür açık ara azami vaka bildiren Türkiye, kıtadaki en yakın takipçisi Ukrayna’yı az kalsın 4’e katladı. Son 24 saatte 54 bin 740 yeni vaka bildiren Türkiye, 15 bin 415 vaka belirten Ukrayna’nın önünde Avrupa’nın zirvesinde yer alıyor. Fransa’nın aldığı tam kapanma kararının arkasından ülke, bundan böyle Avrupa’da ilk 10 sırada yer almıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir