Tur Suresi Türkçe, Arapça Anlamı Ve Okunuşu: Tur Duası Faydaları Ve Faziletleri (Tefsiri Ve Diyanet Meali Dinle)

Hem bu sure Peygamber Efendimize menfaat nişanesi olarak verilmiştir. Tur Suresi, Mekke döneminde kesilmiş ve Secde Suresi’nin nüzul olduğu bilinmektedir. Tur Suresinin hemencecik ardındaki da Mülk Suresi indirilmiştir. Bazı İslam alimleri surenin namaz sırasında okunması gerektiğinden bahseder. Özellikle de akşam namazında okunduğu bilinmektedir.

Tur Suresi Tefsiri

Ulu Allah, önemli 6 şey üstüne ant ederek haberini verdiği azabın mutlaka geleceğinden bahsetmektedir. Bunu engelleyecek hiçbir baskı yoktur. İnkarcı kimseler değişik dünyada bu gerçekle yüz yüze geldiklerinde nasıl bir durumla karşılaşacakları alenen belirtilmiştir. Yalnız inkarcılar yok, Allah yolunda olduğunu dile getirdiği halde kötü niyetli olan ve Allah’ın diğer kullarının hakkını yiyenlerin de sonu hazindir.

İyi halk müziği ve yolundan şaşmayan kimseler ise cennette mükafatlandırılacak ve benzersiz nimetlerle onurlandırılacaklardır. Bunların yanı sıra Peygamber Efendimizin, peygamber olduğuna dair kanıtlar sunulmuştur. O dönemlerde kendisine yapılan asılsız iddialar sonucunda, Tur Suresi bu yalan yanlış iddiaları çürütmektedir.

Tur Duası Faydaları ve Faziletleri

Tur Suresi’nin anlayarak okuyan kişiye büyük faydaları olacaktır. Rivayete kadar sure bir hastanın üzerine okunduğunda Allah o kimsenin hakkında hayırlısını verir. Eşi ile arası bozulan kimse Tur suresini okuduğunda arasında muhabbet başlar. Öteki yanlamasına küskün olan kişilerin barışması için de okunabilir. Bir yerden diğer bir yere giderken kişi sağ salim ulaşmak için Tur Suresi okuyabilir.

Tur Suresini her gün okuyan kimse Hakk’a yaklaşır ve dertlerini bir kenara bırakır. Hileli yere bir problemle yüzleşiyorsa, bundan kurtulmak için Tur Suresi okuyabilir. Keza Tur suresinin akşam namazında okunduğu da bilinmektedir. Bu yüzden ezberlemek de hem kişiye sevap kazandıracaktır. Diğer bir rivayete kadar Peygamber Efendimizin Tur Suresini okuduğuna şahitlik eden, Cübeyr b. Mut’im “otuz beş ve otuz yedinci ayetlerine varınca yaklaşık olarak kalbim uçacaktı” dediği bilinir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir