Tosuncuk tekrar yaptı yapacağını: Şirketin 70 aracı satılırsa ziyan giderilebilir!

Çiftlik Bank ana davasında ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın ve ağabeyi Fatih Aydın’ın da ortalarında bulunduğu 20 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Mehmet Aydın savunmasında, “Ben inanmadığım hiçbir hayale kimseyi inandırmadım. Şirkete ilişkin 70 aracın kayyumlar aracılığıyla satılarak mağdurların 2-3 ay içerisinde ziyanının giderilebilir” dedi.

Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 4 başka duruşmaya tutuklu sanıklar Mehmet Aydın ve ağabeyi Fatih Aydın, Ses ve İmajlı Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) bağlandı. Birtakım tutuksuz sanıklar ve avukatları duruşma salonunda hazır bulundu.

“İNANMADIĞIM HİÇBİR HAYALE KİMSEYİ İNANDIRMADIM”

Duruşmada savunma yapan tutuklu sanık Mehmet Aydın, “Şirketlerimde 200 çalışana iş imkanı sağladım. Hiçbir çalışanıma kanunsuz iş yapmak için talimat vermedim. Çalışanlarımda bu istikamette bir beyanda bulunmamıştır. Ben kimseyi dolandırmadım. Müştekilerin hepsi de bunu farkındaydı. Katıldığım tüm platformlarda, konuşmalarımda ticaret yaptığımızı anlattım. Ben inanmadığım hiçbir hayale kimseyi inandırmadım. Şirkete ilişkin 70 aracın kayyumlar aracılığıyla satılarak mağdurların 2-3 ay içerisinde ziyanının giderilebilir. Tahliyemi talep ediyorum” dedi. 

“KARDEŞİMİN ŞİRKETLERİNDE BESİN KOLİSİ DAĞITMAK ÜZERE ÇALIŞTIM”

Ağabey Fatih Aydın ise 4 aydır tutuklu bulunduğunu belirterek, “Hazırlanan raporlarda lehime rapor sunmuşlar. Çiftlik Bank şirketinde hiçbir formda vazife almadığımın evrakı var. Bu dava olana kadar ben kimi şirketlerin varlığından bile haberim yoktu. Şirkette hiçbir yetkim ve yöneticiliğim yok. Müştekilerin benim lehime sözleri vardır. Benim banka hesaplarına ve şirkette imza yetkim yok. Şirketin CEO ve idare heyeti üyelerini dinledik. Hiçbiri benimle ilgili bir şey söylemedi. Ben kardeşimin şirketlerinde besin kolisi dağıtmak üzere çalıştım. Savaş Yılmaz tarafından şirketin aile şirketi olmadığını söyleyerek şirkete dahi alınmamıştım. Tahliyemi talep ediyorum” sözlerini kullandı. 

ŞİKAYETÇİLER TELEVİZYON REKLAMLARINDAN ETKİLENEREK PARA YATIRMIŞ 

Şikayetçi Levent İ., “Benim Çiftlik Bank’tan internet vasıtasıyla haberim oldu. 20-25 bin ziyanım vardır. Ben birinci para yatırdığımda bir kısmını geri aldım akabinde geri aldığım parayı da yatırdım. Net sayısı hatırlamıyorum. Sanıklardan şikayetçiyim” dedi.  Diğer şikayetçi Erol B. İse “yaklaşık kapanmaya yakın bir vakit uygulamayı tanıdım. 4 bin 500 lira civarında para yatırdım. Televizyon programlarında gördüğüm reklamlardan etkilendim. Zararımın giderilmesini talep ediyorum. Şikayetçiyim” halinde konuştu.

AYDIN KARDEŞLERİN TUTUKLULUK HALLERİNİN DEVAMINA KARAR VERİLDİ 

Mahkeme heyeti tutuklu sanıklar Mehmet Aydın ve ağabeyi Fatih Aydın’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Heyet, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi. 

DAVA GEÇMİŞİ 

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 3 farklı iddianamede, toplam 1’i firari 48 sanıktan 18’inin örgüt yöneticisi, 23’ünün örgüt üyesi ve 7’sinin de örgüte yardım eden pozisyonunda olduğu belirtiliyor. İddianamede toplamda 4 bin 559 kişi de “müşteki” olarak yer alıyor.

Aralarında Mehmet Aydın’ın da bulunduğu 18 örgüt yöneticisinin bulunduğu “Suç işlemek emeliyle örgüt kurma ve yönetme”, 3 bin 672’kez “Bilişim sistemlerini araç olarak kullanmak suretiyle nitelikli dolandırıcılık” tekrar “3 bin 672’kez Ticari şirketlerin faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık” ve “Suçtan kaynaklanan malvarlığı kıymetlerini aklama” kabahatlerinden toplamda 25 bin 699 yıldan 85 bin 646 yıla kadar mahpus cezasıyla cezalandırılması isteniyor.

23 sanığın “Suç işlemek hedefiyle kurulan örgüte üye olma”, “Suçtan kaynaklanan mal varlığını kıymetlerini aklama” kabahatlerinden 4’er yıldan 10’ar yıla kadar, 7 sanığın ise “Suç işlemek emeliyle kurulan örgüte yardım etme” ve “Suçtan kaynaklanan malvarlığı kıymetlerini aklama” kabahatlerinden 4’er yıldan 10’ar yıla kadar mahpusu talep ediliyor. Bunun yanı sıra Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi, davanın 17 Mart’ta görülen celsesinde 48 sanıktan 28’inin evrakının davanın niteliği dikkate alınarak bu evrakların ayrılmasına ve yapılan yargılamada da 28 sanığın başka ayrı beraatlerine karar vermişti.

KAYNAK: DHA

Related Posts

Kuraklıkla ortaya çıktı, mermerle etrafı çevrildi! ‘Burada babam ile annem yatıyor’

Sivas’ın Hafik ilçesine uzaklığı 12 kilometre olan Pusat-Özen barajı 2009 yılında su tutmaya başlayınca Maden-Alanyurt ve Pusat köyleri sular …

Nijerya’da tekne alabora oldu: 14 kişi öldü

Guma Bölge Yetkilisi Michael Uba, lokal gazeteye yaptığı açıklamada, Benue eyaletine bağlı Fada köyündeki pazardan dönenleri taşıyan teknenin …

Hatayspor, Volkan Demirel ile çalışmalarına başladı

Spor Toto Süper Lig’de 1 puan ile sonuncu sırada yer alan Hatayspor, yeni teknik direktörü Volkan Demirel ile Osman Çalgın Tesisleri’nde …

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’ye döndü

Birleşmiş Milletler 77. Genel Heyeti temaslarının akabinde Türkiye’ye dönen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Atatürk Havalimanı’nda Cumhurbaşkanı …

AKP’li Özhaseki: Bazen sanki FETÖ, AK Parti ile güçlenmiş gibi anlatıyorlar

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki İskenderun İlçe Başkanlığına giderek burada partililerle görüştü. Partililere seslenen Özhaseki …

İsrail, Ankara’ya büyükelçi atadı

İsrail Dışişleri Bakanlığı, Ankara Büyükelçisi olarak Irit Lillian’ı atadı. Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkileri normalleştirme adımlarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.