Sofra Duası Nasıl Okunur? Türkçe Ve Arapça Tefsiri… Yemekten Sonra Okunan Dua Hangisidir?

Sofra Duası Nasıl Okunur?

Yalnızca sofra duası değil, öteki dualar için de Arapça ve Türkçe okunması hakkında tartışmalar olmuştur. Bir Takım alimlere kadar duanın Arapça olarak okunması daha bahtı açık iken, kimi alimlere göre duaların Türkçe okunmasında sakınca görülmemiştir. Müminler duayı bir hedef uğruna okuduklarından nedeniyle niyetleri epeyce önemlidir. Kısaca hangi dilde okunursa okunsun dualar hikmetinden hiçbir şey kaybetmez.

Yemek Duası Anlamı ve Meali Nedir?

Sofra duasının anlamı ve meali şu şekildedir:

Bize yediren, içiren, İslam ile müşerref kılan Allah’a şükürler olsun. Peygamberler hakkı namına bize cennetin taamlarından yedir. Kevser şarabından içir ve Cennette olan huriler ile evlendir. Alemlerin Rabbi olan Allah’a hamd ve şükür olsun.

Yemek Duasının Fazileti Nedir?

Sofra duasının fazileti sahip olduğumuz bizlere nasip olan gıda ve içeceklere şükür etmek manasına kazanç. Yeniden bu dualar Allah’a cennetten yemek yemek ve içecek nasip etmesi için de okunur. Duanın en kayda değer fazileti, Allah’a şükür etmektir.

Dua okunmadığı vakit nimetlerde herhangi bir eksiklik olmaz. Fakat İslam dini peygamberi olan Hz. Muhammed’in yemek yemek zamanlarında bu duayı aydın olması, Müminler için sünnet niteliği taşımaktadır. aynı zamanda alimler tarafından bu duaların okunmasının hikmeti artıracağı belirtilir.

Yemekten Sonra Okunacak Dua

Bir yemek yenildikten ya da bir meşrubat içildikten sonradan:

Allah’ın ismiyle ve Allah ile.
O ancak, ism-i Celâl’i doğru ne yerde, ne de gökte ona hiç bir şey hasar veremez. Ya Hayy, ya Kayyûm!» dersen, o yediğin veya içtiğinden sana hiçbir rahatsızlık gelmez. İçinde zehir bile olsa. (Ali el-Müttakî, XV, 249/40799)

Yemek Duası Neden Yapılmalı?

Sofra duası katiyen gerekli tutulan bir uygulama değildir. İslam ilminde hiçbir ibadet ya da hiçbir dua baskı ile yapılmaz. Sofra duasının belli başlı nedeni şükran sunmaktır. Diğer amacı ise sofranın bereketinin artmasıdır.

Alimlere tarafından yemek duası okunduktan sonradan sofradan daha dinç bir şekilde kalkılır. Tüketilen yemeklerden rahatsızlık duyulmaz ve daha iyi sindirilir. Alimler kadar sofra duasının o kadar fazla hikmeti olduğu dile getirilir. Sizler de sofra dualarını Türkçe ya da Arapça biçiminde okuyarak yemeklerden daha çok keyif alabilir, şükür ve bereketin artmasını sağlayabilirsiniz.

Sofraya bolluk getiren yemek duasının önemini ayrıca eski alimlerden hem de şimdiki İslam alimlerinden görebilirsiniz. İslam alimleri, yemeğe sofra duası ile başlandığında yenilen yemeklerin hafiflediğini her fırsatta dile getirirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir