SGK’ya borçlu işveren ve sigortalılara son çağrı

SGK İstanbul İl Müdürü Murat Göktaş, 7256 sayılı Yapılandırma Kanunun süresinin uzatıldığını hatırlatarak, “30 Aralık 2020 tarihinde Cumhurbaşkanımız tarafından yapılandırma için son uygulama tarihi, 31 Aralık 2020 tarihinden 1 Şubat 2021 tarihine, birincil taksitin son ödeme tarihi ise 28 Şubat 2021 tarihinden 31 Mart 2021 tarihine uzatılmıştır” dedi. SGK’ya borçlu patron ve sigortalıların, 2020/Ağustos ayı ve öncesi dönemlere ait SGK alacaklarının yapılandırma zarfında olduğunu belirten Göktaş, “7256 yapılandırmaya uzatma dahil son tatbik tarihi 1 Şubat 2021’dir. İşveren ve sigortalılarımızın müracaatlarını bekliyor bu fırsatları kaçırmayın diyoruz. Başvurularınızı 1 Şubat 2021 tarihine değin, e-sigorta kanalıyla internet üzerinden yapabileceğiniz gibi, şahsen ya da posta yoluyla sosyal emniyet kurumu birimlerine de yapılabilirsiniz. Yaşanmakta olan pandemi süreci nedeniyle işveren ve sigortalılarımıza, yapılandırma müracaatlarını e-sigorta kanalıyla veya e-devlet aracılığıyla yapmalarını öğüt ediyoruz. Borcunu peşin ödeyen işverenler için Yİ-ÜFE’nin yüzde 90’ı, birincil iki taksit süresi içinde taksitle ödeyen işverenler için Yİ-ÜFE’nin yüzde 50’si siliniyor. Taksitli ödemeyi seçim edenler ikişer aylık dönemlerde 6,9,12 ve 18 eşdeğer taksitle ödeme yapabileceklerdir” dedi.

Yapılandırma ile sağlanan avantajlar

Sosyal emniyet borçlarını yapılandıran işveren ve sigortalıların geçmiş dönem borçlarına uygulanan geç kalma cezası ve geç kalma zammı yerine, borç asıllarına Yİ-ÜFE uygulanacağından idareli olarak daha uygun şartlarda ödeme imkanına kavuşacaklarının altını çizen Göktaş, “Aynı Zamanda birikmiş borçlara taksit taksit ödeme seçeneği getirildiğinden, ilgililer kolay ödeme imkânına sahip olabilecektir. Keza borçlarını yapılandıran işverenlerimiz; prim teşviklerinden yararlanmaya devam edebilmekte, borçlularımıza uygulanması gereken icra işlemleri durdurulmakta, birincil taksitin ödenmesi halinde borcu yoktur yazısı alınabilmektedir” dedi.

Protokol ile sigortalılara, kredi kullanmak suretiyle emekli olma imkânı getirildi

İstanbul İl Müdürü Murat Göktaş, protokol ile sigortalılara, kredi kullanmak suretiyle emekli olma imkânı getirildiğini belirterek, “Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Insanlar Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası arasında 7256 sayılı Yapılandırma Kanunu zarfında emekli olabilecek sigortalılara yönelik kredi iş birliği protokolü imzalandığını ve Protokol ile yapılandırılan borcun peşin ödeme tarihinin son gününe yani 31 Mart’a dek aylık 1,60 faiz oranı ve 36 ay vade ile kredi kullanarak ödemesi halinde aylık bağlanabilecek sigortalılarımıza, banka kredisi ile emeklilik imkanı kavuşacaklardır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir