Sağlık Bakanlığı’na bağlı kamu hastanelerinde ‘İstifa furyası yaşanacak’ uyarısı

Uzun yıllar sağlık alanında gazetecilik yapmış olan CHP’li Bel, pandemi sebebiyle sağlık durumu çalışanlarının istifa ve emeklilik işlemlerinin durdurulduğuna dikkat çekti.

“İSTİFA FURYASI YAŞANACAK”

Afiyet Bakanı Fahrettin Koca’ya “Bir yılı aşkın süredir, sahada fedakârca devir yapan afiyet çalışanlarına iki maaş bayram ikramiyesi verilmelidir. Ayrıca çok acele olarak covid-19 iş hastalığı sayılmalıdır” çağrısında bulunan Bel, şunları söyledi:

“Sahada devir yapan afiyet çalışanlarıyla konuştum. Hepsi kızgın ve öfke içindeler. Şu lahza itibariyle istifalar ve emeklilik işlemleri durduruldu. Oysa önümüzdeki dönemde, Sağlık Durumu Bakanlığı’na emrindeki millet hastanelerinde istifa furyası yaşanacak. Buradan Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’ya sesleniyorum. Şu anki kamu hastanelerinde zaten ulus çalışanları, doktor, hemşire ve sıhhat personeli yetersizliği had safhadadır.

Bu muhtemel istifalarla birlikte, Sağlık Bakanlığı’na alt hastaneler çok baskı durumda kalabilir. Bu noktada Sıhhat Bakanlığı’nın olumlu adım atması gerekiyor. Sağlık Durumu çalışanları da Sayın Bakan’dan müjdeli haberler bekliyor. Bir yılı aşkın süredir, sahada fedakârca atama yapan sağlık durumu çalışanlarına iki maaş bayram ikramiyesi verilmelidir. Keza fazla ivedi olarak covid-19 meslek hastalığı sayılmalıdır. Bakanlığın atacağı bu olumlu adımlar sahada tahsis yapan sıhhat çalışanlarının motivasyonu yükseltecektir.”
 

CHP Genel Başkan Danışmanı Coşkun Bel: “Önümüzdeki dönemde, Sağlık Bakanlığı’na ast halk hastanelerinde istifa furyası yaşanacak” https://t.co/ngCXFOLWjv pic.twitter.com/3h22ypzY2u

— ANKA Haber Ajansı (@ankahabera) April 29, 2021  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir