Sağlık Bakanı Koca: Rus Sputnik V aşısının ilk sevkiyatının bu ay olması bekleniyor

Afiyet Bakanı Fahrettin Koca, bütün kapanmanın birincil gününde Antalya’da açıklamalarda bulundu. Sputnik V aşısının Türkiye’de kullanılması için bugün itibarıyla anlaşma yaptıklarını söleyen Koca, “Bugün itibarıyla ülkemizde üçüncü bir aşının da kullanımına onay verildi. Sputnik V en kısa sürede ülkemizde kullanılmaya başlayacak. 6 ay içinde elli milyon doz aşı teslim edilmesi ve birincil sevkiyatın bu ay gerçekleşmesi beklenmektedir” dedi.

Türkiye’de mutasyon durumuna ilişkin konuşan Koca şu ifadelere yer verdi:Ağırlıklı İngiliz varyantı görülmekte. bunun dışında Güney Afrika ve Brezilya varyantını zaten görmüştük. En son Hindistan varyantı 5 vakada görüldü. Bu sayıda bir büyüme söz konusu yok. Özellikle mutasyonla birlikte bulaşının arttığını biliyoruz. Yer yer daha da arttığını bildiren incelemeler da var. Hindistan varyantı için de önemli bir sorunları değil, ayakta peşine düşüp takip ediliyor. Yakın takipteler.Koca’nın açıklamasından satır başları şöyle:

-Salgın yönetiminde Antalya, Burdur ve Isparta’nın durumunu her yönüyle ele aldık. Bugün virüsün hareket alanlarını kısıtlayacağımız, ona dağılım şansı tanımamak için çaba edeceğimiz sıkılaştırılmış tedbirlerin uygulanacağı 17 günün ilki. Sokağa çıkma kısıtlamasının daha sıkı uygulandığı bu dönem öncesinde tatil beldelerine olağandan daha artı hareketlilik gerçekleşti. Bu durumun virüsün yayılması için yeni bir fırsat olmaması amacıyla önlem ve uygulamaları uygun görmek üzere Antalya’da koşul değerlendirmesi yaptık.

-Kısıtlamaların ilk gününde vatandaşlarımızın çok iyi uyum gösterdiğini gözlemledik.

-Aşı programımızda planlanan sevkiyat takvimiyle ahenkli olarak ve 1. doz aşısını olmuş vatandaşlarımızı 2. doz aşılarını uygulayacağı güne kadar gizli tutarak aşılamaya devam ediyoruz. Bugün itibarıyla ülkemizde 3. bir aşının daha kullanımına onaylama verildi. Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt kurumumuz Sputnik aşısının ivedi uygulama onayını bugün verdi. 6 ay içinde 50 milyon doz aşı teslim edilmesi ve birincil sevkiyatın bu ay gerçekleşmesi beklenmekte. Haziran ardına kadar 30 milyon doz olarak teslim edilecek.

TURİZM SEZONU GELİNCE ANTALYA’DA VAKALAR DÜŞTÜ

– Antalya’da herkes 3 kişiden oluşan filyasyon takım sayımız 358. Antalya’da son 1 haftada vaka sayısı %35 oranında azaldı. Antalya’da yatak doluluk oranımız %47.7, Yoğun bakım doluluk oranı ise %66.3, Antalya hemşehrilerimizin de ilgisiyle aşılama programını başarıyla yürüten lllerimizden. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın Antalya’da aşılanma oranı 85. Burdur’da vaka sayısında %25 oranında azalma. Yoğun bakım doluluk %52.9. Burdur’da 65 yaş üstü aşılama oranı %83. Isparta’da 311 filyasyon ekibimiz var.

-Vaka sayısı son 1 haftada %35 oranında azaldı. Yatak doluluk oranımız 53.1, yoğun bakım doluluk oranımız ise 70.4. 65 yaş üstü aşılanma oranı %84. Antalya sıhhat yatırımları açısından kayda değer bir döçneme girmştir.

-BioNTech aşısı haziran sonuna kadar 30 milyon doz olarak ülkemize teslim edilmiş olacaktır.

-Sinovac aşısı da tedarikte yaşanan olumlu gelişmelerle yakında planlandığı şekilde sevk edilmeye devam edecek.

-6 aylık zaman diliminde 50 milyon doz Sputnik V aşısının gelmesi planlandı. Mayıs itibarıyla birincil etabı gelecek. önümüzdeki 1 hafta – 10 gün içerisinde ne dek aşının gelebileceği konusu netleşmiş olacak

-Sinovac aşısını yapılan anlaşma ile erken dönemde, nisan ayı sonu itibarıyla 100 milyon aşının gelmesi gerekiyordu. Ancak üreten ülke kendi vatandaşlarına öncelik verdiği için laf bahşedilen tedarik gelmemiş olmadı. Ama olumlu gelişmelerle, sevkiyatın önümüzdeki günler baştan başlayabileceğini bildirmek istiyorum. Şu an Sinovac ve BioNTech edinmek üzere 6 milyon doz aşımız var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir