Sağlık Bakanı Koca: Rus Sputnik V aşısına acil kullanım onayı verildi

Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca, Sputnik V aşısına ‘acil başvuru formu onayı’ verildiğini duyurdu. Fahrettin Koca, konuyla ilgili olarak Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumumuz yaptığı inceleme ve değerlendirmeler sonunda Sputnik V aşısının acil kullanımına onay vermiştir. İki ülke için hayırlı olmasını dilerim. Böylece üçüncü aşı olarak Sputnik V aşısı da ülkemizde kullanıma girecek.”
 

Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumumuz yaptığı analiz ve değerlendirmeler sonunda Sputnik V aşısının acele kullanımına tasdik vermiştir. İki ülke için şanslı olmasını dilerim. Bu Nedenle üçüncü aşı olarak Sputnik V aşısı da ülkemizde kullanıma girecek.

— Dr. Fahrettin Koca (@drfahrettinkoca) April 30, 2021

ZAMANLAMASI MANİDAR

Koca’nın açıklamasının, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Aşı tedariğinde herhangi bir sorun yaşanacağını kabul etmiyorum” şeklindeki sözlerinden fazla kısa bir vakit daha sonra gelmesi uyarı çekti.

Bakan Koca, 28 Nisan’da yaptığı açıklamada, önümüzdeki 2 aylık süre diliminde aşı tedariğinde problemlerin yaşanacağını belirtmişti.