Sağlık Bakanı Koca, aşı üzerinden muhalefeti hedef aldı: Zarar veriyorlar!

Afiyet Bakanı Fahrettin Koca, “Koronavirüs Bilim Kurulu” toplantısının gerisinde açıklamalarda bulundu. Aşının muhalefet yüzünden gelmediğini ima eden Koca, “Bugün Çin’den aşı gelecekti nerede diye soranlar, dün Çin ile aramızdaki hassas konuları kaşıyarak ilişkilerimizi bozmaya çalışıyorlardı. Başarılı olduklarını söyleyemem ama hasar verdikleri muhakkak” dedi.

İsim vermeden Cumhuriyet Irk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Çin’le yapılan sözleşme 100 milyon yok 50 milyon doz aşı” ifadesine de cevap veren Koca, “Kanunsuz doküman elde etme hastalığına yakalanmış ve eleştiriyle gerçekleri çarpıtmayı bilinçli olarak ayırt etmeyen birileri çıkıp Çin ile anlaşma 50 milyon yapıldı 100 milyon yok diyor” dedi.

Koca, şöyle devam etti:

“Daha önce Çin ile yapılan anlaşmaları daima ve bütün detayları ile ifade ettim. Görünüşe Göre Çin ile yapılan anlaşmanın sadece ilk bölümünü başlıca alarak bir karalama kampanyası başlatmışlar. Çin ile iki seferde herkes 50 milyon doza karşılık gelen toplamda 100 milyon doza karşılık gelen bir anlaşma imzaladık. Aleyhinde çıkacağım, eleştireceğim diye gerçekleri yanlış yorumlamak kimseye menfaat vermez. Yalan dipsiz bir kuyudur ve sahibini o kuyunun dibine er veya geç gönderir. Realite ise güneş gibidir. Ne değin saklanmak istense de pırıl pırıl aydınlatır.Bugün uğraş bütünlüğü açısından susuyor olmamız edebimizdendir. Bu saldırganlığa sessiz kalacağımız anlamına gelmez.”

“VAKALARDA DÜŞÜŞ YAŞANDI”

Bilim Kurulu’nun bayram öncesi son toplantısını bugün yaptığını kaydeden Koca, “Uygulanan önlem ve kısıtlamalar ile birlikte hastalığın genel seyri de dikkate alındığında son 15 günde vaka sayısında manâlı derecede düşüş yaşadık” dedi.

Mutasyonlara ilişkin de konuşan Koca, “Mutasyonlar ile ilgili çok sayıda tescil ve incelemeyi aynı zamanlı olarak peşine düşüp takip ediyoruz. Ortada bir hakiki var o da hastalığın varyantlarının etkisi konusunda kimse mutabık yok. Virüs aynı özellikleri göstererek dolaşımda kalmaya devam ediyor. Bu konuda aldığımız tedbirlerin toplum gündemini daha fazla meşgul etmesini gerektiren bir yönü değil. Mutasyonlar konusunda ne iyimser olacak ne de karamsarlığa sebep olacak somut bir saptama maalesef değil” diye konuştu.

Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Bilim Kurulumuz Ramazan bayramı öncesinde son toplantısını bugün yaptı. Alınan tedbir ve kısıtlamaların etkisini birlikte değerlendirdik.

Kısıtlamalar özlediğimiz günlerin hasretini daha çok hissettirse de terazinin öteki ucundaki hastalığın yayılımı ve kayıplarımızı belirgin şekilde azaltmaktadır. Bu dengeyi fakat birlikte hareket ederek kurabiliriz.

Bugün fedakarlık göstererek ertelediğimiz günlerimiz bizim ve sevdiklerimizin hayatlarını gözetmek için yapılmış yatırımlar. Kapanma-açılma arasındaki kısır daireyi kıracak olan bizim irademizdir. Dayanıklılık ve sebat göstererek salgının tekrarlayan saldırganlığını kıracağız.

Uygulanan önlem ve kısıtlamalar ile birlikte hastalığın genel seyri de dikkate alındığında son 15 günde olgu sayısında önemli derecede düşüş yaşadık. 10 gün gecikmeli olarak bu düşüş ilk elden hastaneye yatışlarda da hissedilmeye başlandı. Şu günlerde ise ağır hasta ve vefat sayılarında tedbirlerin etkisini göstereceğini öngörüyoruz. Mevcut gidişat ödediğimiz bedele ve gösterdiğimiz sabra değeceğini göze çarpan ediyor.

“MUTASYONLAR HAKKINDA BEDENSEL VERİ DEĞIL”

Mutasyonlar ile ilgili fazla sayıda tescil ve incelemeyi aynı zamanlı olarak peşine düşüp takip ediyoruz. Ortada bir hakiki var o da hastalığın varyantlarının etkisi konusunda kimse mutabık değil. Virüs aynı özellikleri göstererek dolaşımda kalmaya devam ediyor. Bu konuda aldığımız tedbirlerin toplum gündemini daha pozitif meşgul etmesini gerektiren bir yönü değil. Mutasyonlar konusunda ne iyimser olacak ne de karamsarlığa sebep olacak bedensel bir saptama maalesef değil.

AŞI TEDARİKİ

Hastalığın seyrini değiştirecek olan aşılar ile ilgili de sizleri bilgilendirmek isterim. Her gelişmeyi vaktinde sizlerle paylaşmaya gayret ediyorum. Bu konuda da gelişmeler oldukça bilgilendirmiştim. şimdi Türkiye 100 milyon doz sinovac ile, 90 milyon doz Biontech ile ve 50 milyon doz da Sputnik ile uzlaşma imzalamış durumdadır. Takriben nüfusumuzun 3 katı kadarlık doz aşı için anlaşmalar imzalanmıştır.

Kanunsuz doküman elde etme hastalığına yakalanmış ve eleştiriyle gerçekleri çarpıtmayı bilinçli olarak ayırt etmeyen birileri çıkıp Çin ile anlaşma 50 milyon yapıldı 100 milyon yok diyor. Daha önce Çin ile yapılan anlaşmaları daima ve tüm detayları ile ifade ettim. Görünüşe Göre Çin ile yapılan anlaşmanın yalnızca birincil bölümünü alarak bir karalama kampanyası başlatmışlar. Çin ile iki seferde her biri 50 milyon doza karşılık gelen toplamda 100 milyon doza karşılık gelen bir anlaşma imzaladık.

AŞI ÜZERİNDEN MUHALEFETİ GAYE ALDI

Bugün Çin’den aşı gelecekti nerede diye soranlar, dün Çin ile aramızdaki hassas konuları kaşıyarak ilişkilerimizi bozmaya çalışıyorlardı. Başarılı olduklarını söyleyemem ama zarar verdikleri muhakkak.

Karşısında çıkacağım, eleştireceğim diye gerçekleri yanlış yorumlamak kimseye fayda vermez. Yalan dipsiz bir kuyudur ve sahibini o kuyunun dibine er veya geç gönderir. Realite ise güneş gibidir. Ne kadar saklanmak istense de pırıl pırıl aydınlatır.

Bugün çaba bütünlüğü açısından susuyor olmamız edebimizdendir. Bu saldırganlığa gürültüsüz kalacağımız anlamına gelmez. Akif’in dediği gibi, uslu isem, kim dedi uysal koyunum?Kesilir olur ya, lakin çekmeye gelmez boynum!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir