Sağlık Bakanı Koca: Aşı tedarikinde önümüzdeki iki ay güçlük yaşanacak

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının peşinde açıklamalarda bulundu. 

“Aşı tedariki önümüzdeki iki ay için güçleşiyor oysa ardından aşı bolluğu yaşanması bekleniyor” ifadelerini kullanan Koca, Sputnik V aşısından 6 ay içerisinde 50 milyon doz edinmek üzere uzlaşma sağlandığını kaydetti.

Yeni müşteri koronavirüs mutasyonlarına ilişkin de konuşan Koca, İstanbul’da 5 kişide Hindistan varyantının görüldüğünü açıkladı. Koca, “İstanbul’da 5 vatandaşımızda Hindistan varyantı gözlendi. Bu varyant ilk önce görüldü ve vakalar yalıtım aşağı peşine düşüp takip ediliyor” diye konuştu.

Koca keza, BioNTech aşısının iki dozu arasındaki sürenin 6-8 hafta olarak uygulanmasına karar verildiğini bildirdi.

Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Tüm Dünya ile birlikte salgın baştan başa ağır bedeller ödedik. Yeni bir Dünya düzenine sert ve hazırlıksız bir geçiş dönemi yaşadık. İş yapma usullerinden sevdiklerimize bağlantı etme halimize değin her alanda yeni bir düzene geçiş sancısı yaşadık. Sevdiklerimizi kaybettik. Sevdiklerimizi korumak için onları görmemeyi göze aldık.

Bu fazla yıpratıcı süreç beklenenden uzun sürdü. Ülkemizde olgu sayılarının ve kayıpların artmasını durdurmak için bir kez daha kısıtlamaları sıkılaştırdık. Umarım ödediğimiz bu bedel bu salgından ayrıntılarıyla kurtulmamıza üstünlük sağlar.

Kısıtlamaların işe yaraması da tamamen hayatımızdan çıkması da onlara ne değin uyacağımızla ilgili. Eğer bir defada bu kısıtlardan ve hastalıktan kurtulmak istiyorsak daima birlikte tedbir ve kısıtlamalara uymalıyız. Bunun ne değin kuvvet bir talep olduğunun farkındayım. Aşı programı ile toplumsal bağışıklığı elde etmeden eski günlerimize dönmek kolay olmayacak. Bu süreci kısaltmak için yapmamız gereken kısıtlama ve tedbirlere uymaktır.

“50 MİLYON DOZ SPUTNİK V AŞISI İÇİN UZLAŞMA İMZALANDI”

Aşı tedariki önümüzdeki 2 ay için güçleşiyor ama ardından aşı bolluğu yaşanması bekleniyor. Aşı üreticisi sayısı her geçen gün artmaktadır. Üretilen aşıların üretim kapasiteleri de artıyor. Bildiğiniz gibi ülkemizde iki aşı kullanıma girdi. Üçüncü olarak ise Sputnik V aşısının acele tatbik onayı için son aşamaya gelindi ve aşı tedariki için bir anlaşma da yapıldı. Türkiye, Sputnik V aşısından 6 ay içinde 50 milyon doz almak üzere anlaşmayı imzaladı. İlk sevkiyat mayıs ayı içinde gerçekleşecektir. Keza bu aşının ülkemizde üretilmesi için de teknoloji transferi yapılacaktır.

“BİONTECH AŞISININ İKİ DOZU ARASINDA 6-8 HAFTA OLACAK”

Haziran ayı ile birlikte Biontech aşısının da teslim alınan miktarı 30 milyon dozu geçmiş olacak. Bugün yaptığımız Bilim Kurulu toplantısında aşıyı geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin hocamızın da görüşünü alarak Biontech aşısının iki dozunun uygulanması arasındaki sürenin 6-8 hafta olarak uygulanmasına karar verilmiştir.

Sinovac için ise zaman zaman sevkiyatta yavaşlamalar yaşansa da gelişen kapasite ile birlikte elimize ulaşan doz miktarı da artacak. Hem öteki aşı üreticileri ile de anlaşma zemini ve erken teslimat konularında görüşmeler devam etmektedir.

“İSTANBUL’DA HİNDİSTAN VARYANTI GÖRÜLDÜ”

Aşı çalışmalarının etkinliğini de salgının seyrini de yakından ilgilendiren bir konu daha var: Mutasyonlar.

Mutasyonlar rNA virüsleri için beklenen bir durumdu. Virüsle mücadeleyi şiddet ülkü getiren de budur. Bugün Dünya genelinde karşılaşılan onlarca dönüşüm/varyant türü bulunmaktadır. Bunlardan bazıları başat ayla gelerek çabucak yayılırken bazıları sınırlı yayılma göstermektedir.

Virüsün kendisini değiştirerek yeni formlara girmesi ömrünü uzatsa da bunun bir sonu var. Bu mutasyonlar virüsün de hasta etme kabiliyetini sınırlayacak. Şu lahza ülkemizde en çok görülen dönüşüm türü İngiltere varyantıdır. Bunun yanına Brezilya ve Güney Afrika varyantları da görülmüştü. Son olarak İstanbul’da 5 vatandaşımızda Hindistan varyantı da gözlendi. Ülkemizde bu varyant ilk önce görüldü ve vakalar yalıtım altında takip edilmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir