Sabah, Elvan’ın 128 milyar dolar için Berat Albayrak’ı işaret eden cümlesini sansürledi!

Define ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın 128 milyar tartışmasında dün ilk kez resmi olarak Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile dönemini muhabere etmesi ve rezerv satma talimatını Erdoğan’ın vermediğini belirtmesinin yankıları sürüyor.

SABAH MAKASLADI

Bugün çoğu gazete, internet sitesi ve televizyon kanalı Elvan’ın bu açıklamalarına geniş yer ayırırken AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın kardeşi Serhat Albayrak göre yönetilen Sabahtan Gazetesi’nin, Albayrak’ı gaye bildiren açıklamanın ilgili kısmına yer vermemesi dikkat çekti.

SANSÜRE UĞRADI

Sabahtan Gazetesi, Elvan’ın açıklamalarına geniş yer vermesine rağmen gazetenin ne birinci sayfasında ne de iç bölümünde Albayrak’ın adres gösterildiği “Kasım’dan bu yanlamasına böyle bir döviz alım satım işlemini gerçekleştirmedik” kısmı sansüre uğradı.

ELVAN NE DEMİŞTİ?

Elvan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 2017’de Hazine Müsteşarlığı ile imzaladığı protokol doğrultusunda Hazine hesapları üzerinden bir millet bankası yoluyla döviz satımı gerçekleştirdiğini belirtmiş ve “Hemen siz bu yöntemi tartışabilirsiniz, bu yöntemle ilgili görüşlerinizi, düşüncelerinizi ifade edebilirsiniz. Lakin hiç kimseyi yolsuzlukla suçlayamazsınız, hiç kimsenin burada bir yolsuzluk yapması söz konusu değildir” ifadeleriyle adresi Albayrak’ı olarak göstermişti.

KASIM AYI DETAYI

Elvan, Albayrak’ın istifa ettiği Kasım ayından daha sonra uygulamaya son verildiğini de vurgulayarak “Bizde de açıkçası kasım ayından bu yanlamasına böyle bir döviz alım satım işlemini gerçekleştirmesi laf konusu olmadı” ifadelerini kullanmıştı. (OdaTv)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir