Rize İkizdere’de taş ocağına karşı çıkan köylülerin üzerine iş makinesi sürüldü!

Rize’nin İkizdere ilçesi halkı, yapımına başlanacak olan taş ocağını önlemek için sabah saatlerinden itibaren vadi girişini kapattı. Köylüler, bölgeye gönderilen jandarmalar kadar engellendi.

Tarım ve hayvancılık ile hayatlarını sürdüren vatandaşlar, daha önceden de bu girişimi haber almışlar ve alan idare mahkemesi aracılığı ile yürütmeyi erteleme kararı almışlardı.

Oysa, doğal güzelliği, yaban hayatı ile dikkat çekici zenginlikte olan Cevizlik ve Gürdere köyleri arasındaki Eşkence Vadisine taş ocağı için iş makinelerinin geleceğini öğrenen vatandaşlar yine harekete geçti.

ANKA’nın aktardığına göre, sabahın erken saatlerinde bölgeye giden ve sayıları 200’e yakında olacak olan köylüler jandarma engeli ile karşılaştı.

Bölgeye meslek makinelerini sokmak istemeyen vatandaşlara jandarma müdahale etti. Bölgede meslek makinelerinin çalışmasına izin vermeyen köylüler, “Bizi benzer PKK yerine koydular. Jandarmayı başımızda nöbet tutturuyorlar. Devlet bana hayvan verdi, köyde durmam için. Lakin ben ineklerime nerede bakacağım. Köye taşının diyorlar. Bu şartlarda ne yapacağız. Burada malımızın nöbetini tutuyoruz” diyerek yaşananlara karşı çıktı.

VATANDAŞLARIN ÜZERİNE İŞ MAKİNESİ SÜRDÜ!

ÖTE TARAFTAN sürücü, meslek makinesini vatandaşların üzerine sürdü. Vatandaşlar, “Nasıl üstüme sürdüğünü görüyorsunuz? Durdur makineyi” diyerek tepki gösterdi.
 

Rize’de taş ocağına karşı çıkan bölge halkı engellendi: Yurttaşların üzerine meslek makinesi sürüldü!https://t.co/9uDCRDFNb9 pic.twitter.com/I9d6CZUYYM

— BirGün Gazetesi (@BirGun_Gazetesi) April 23, 2021  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir