Pin-up tarzı giyim ne demek? Pin up giyim tarzı nedir, nasıl yapılır?

Modaseverler dönem dönem bambaşka tarzlar deneyebiliyorlar. Bu tarzlardan biri de pin up olabiliyor. Peki, tamamen pin up ne seslenmek, bu stil nasıl yaratılır? 

PİN UP NE DEMEK? PİN UP NEDİR?

Pin-up kızı ya da pin-up modeli, yaygın şekilde basılmış resimleri pop kültürü olarak kabul edilmiş olan mankenlere verilen isimdir. Pin-up kızları genel olarak, moda modellerinden ya da bayan oyunculardan seçilirler.

“Pin-up” aynı zamanda bu türden fotoğrafların benzerlerinin badana ile resmedilmiş çizimlerine de verilen bir isimdir.

Pin-up terimi ilk olarak İngilizce diline 1941 yılında girmiş olmasına rağmen terimin kökeni 1890’lara değin uzanmaktadır. “Pin up” resimleri, magazinlerden veya gazetelerden indirimli resimler veya kartpostal ve sanki biçimlerde olabilirler. Ayrıca bu cins resimler başlıca duvar takvimlerinde bulunmaktadırlar ve bundan dolayı da duvara raptiye ile tutturulmaktadırlar. Pin up teriminin Türkçedeki birebir karşılığı iğnelemek veya raptiyelemektir. Ama daha sonraları pin-up kızlarının posterleri de yaygın olarak basılmaya başlanmıştır.

Sanatsal olarak pin-up ise, çekici ve güzel bir kadının nasıl olması gerektiğine dair görüş veren idealize edilmiş kadın resimleridir. Bu alıcı ideal kadınların ilk örneklerinden biri, Charles Dana Gibson göre yaratılmış olan ve daha sonra Gibson kızı olarak da anılacak olanıdır. Bu eğilim sonradan bu alanda çok meşhur olacak olan Alberto Vargas ve George Petty gibi birçok sanatçının yetişmesine yol açmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir