Oyun oynamanın zararlı olup olmadığı büyük tartışma yarattı

Yapılan son çalışmalara kadar oyun dünyası doğrusu sadece olumsuz sonuçlara yol açmıyor. Kesinlikle bazı sorunlara niçin olabiliyor. Fakat çoğu konuda önemli katkılarda bulunduğunu söyleyebiliriz. Ilk Kez yapılan bilimsel araştırmalarda oyunların el ve göz koordinasyonunda önemli gelişme sağladığı açıklama ediliyor.

Öne çıkan yararlardan bir diğeri ise öğrenme yetisi ile ilgili. Queen Mary Üniversitesi göre yapılan çalışmalar sonucunda bilişsel esnekliklerin oyun oynarken çok daha pozitif arttığı ifade edildi. Yani öğrenme yetisi sahiden oyun oynarken daha pozitif gelişiyor.

Yapılan bilimsel çalışmalarda oyunların insanların asosyal olmasına neden olmadığı ortaya çıktı. Bildiğiniz üzere oyun oynayan şahısların asosyal olduğu açıklama ediliyor. Halbuki İngiltere ve Kanada gibi ülkelerde yapılan araştırmalarda oyun oynayan kişilerin daha arkadaşça olduğu açıklama edildi.

Bildiğiniz üzere gözler aralıksız bilgisayara veya telefon ekranına bakınca bozulmaya başlıyor. Konuyla ilgili yapılan araştırmalarda oyunlar esnasında fiilen görme yetisinin arttığı ifade edildi. Şayet de bu konu tartışmaya en açık taraftı. Keza bilim insanları karar verme yetisini geliştirdiği konusunda da hemfikir.

Sıradan bir oyun oynayan birisi bile sayısız seçenek ile karşısında karşıya kalır. Bu seçenekler aralarında karar verirken bununla beraber bahsi geçen özelliğini geliştirmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir