Okmeydanı’nda silahlı kentsel dönüşüm baskısı: Hepinizin kafasına sıkarız

Okmeydanı Fetihtepe mahallesi sakinleri, bir grup silahlı birey tarafından evlerinden çıkmaları yönünde tehdit edildi. Semt sakinleri karakola gitgide artarak kendilerini korkutma eden şahıslardan davacı oldu. 

Olay 18 Nisan günü, Okmeydanı Fetihtepe mahallesinde yaşandı. Kendilerini belediye meclis üyesi olarak tanıtan ve silahları bulunan 10-15 şahsiyet grup, evlere gitgide artarak şehirsel dönüşüm kapsamında konutların boşaltılmasını istedi. Mahalle sakinlerinin duruma tepki göstermesi sonrası arbede yaşanırken, gruptan bazı kişiler silahlarını göstererek korkutma etti. Yaşanan gerginliği uygun analiz etmek üzere CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, CHP Beyoğlu Meclis üyeleri ve İyi Parti Meclis üyeleri ile birlikte mahalleyi ziyaret etti. Kılınç, kentsel dönüşümün mülk sahiplerinin rızasıyla gerçekleştirilmesi gerektiğini ama Fetihtepe’de şiddet faydalanma ve tehdide varan ifadelerin olduğunu vurguladı. 

BAYRAMA KADAR EVLERİN BOŞALTILMASI İSTENİYOR

Şehirsel değişim zarfında kiracıların bayrama dek evlerinden çıkmalarının istendiğine uyarı çeken Kılınç, “Somurtkan takdirde kira yardımından yararlanamayacakları söyleniyor” dedi. Belediye meclis üyelerinin ikna odası kurarak, kiracıları ikna etmeye çalıştığını kaydeden Kılınç yaşananlarla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’u uyardı: “Halkın istemediği, halkın rıza göstermediği, halkın tarafı olmadığı, mahalle temsilcilerinin, İstanbul Büyükşehir Belediye yönetiminin içinde bulunmadığı bir çalışma bırakın başarılı olmayı, burada gerginliğe niçin olmaktadır.” 

“GERGİNLİKTEN BAKAN KURUM SORUMLU”

Fetihtepe mahallesinde doğan biri olarak mahalleyi iyi bildiğinin altını çizen Kılınç, daha önce de konuyla ilgili Bakan Kurum’a ulaşmaya çalıştığını anlatarak şunları söyledi: “Ama Bakan Kurum bunları dinlemedi. Hemen söylüyorum; burada bir şiddet uygulanıyor, halkın üzerinde korkutma var. İşin sahibi sensin. Buradaki gerilimden aracısız olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum sorumludur. Gerginliğe niçin olan ve tabanca gösterdiği ifade edilen kişilerin kimler olduğunun, sokağa çıkma izinlerinin bulunup bulunmadığının, silahlarının ruhsatlı olup olmadığının incelenmesi için İçişleri Bakanı Süleyman Asilzade’yu da göreve gösteri ediyorum.”

“HEPİNİZİN KAFASINA SIKARIZ”

Sözcü’de bulunan habere tarafından, Fetihtepe’de yaşamış Ş.K, kendisini korkutma eden ve silah çeken kişilerden karakola giderek davacı oldu. Ş.K, ifadesinde “Yaklaşık 3 haftadır Beyoğlu Belediyesi’ne alt çalışanlarca Fetihtepe Mahallesi’ndeki komşularımız rahatsız olmakta, evlerimizin boşaltılması ile alakalı tehditler almaktaydık” dedi. Ş.K., 18 Nisan günü yaşanan olayda da O.N ve C.P isimli kişilerin bellerinden silah çıkararak “Hepiniz çıkacaksınız, çıkmamanız durumunda sizi öldürürüz, hepinizin kafasına sıkarız” diyerek hakaret ve korkutma etmeye başladıklarını anlattı.

ALPER TAŞ: ZORBALIKLA ŞEHIRSEL DEĞIŞIM OLMAZ

Fetihtepe mahallesinde yaşanan anların görüntülerini sosyal medya hesabından paylaşan SOL Parti PM Üyesi Alper Taş “Beyoğlu Fetihtepe Mahallesi 3550 Ada’da başlarında AKP Meclis Üyelerinin bulunduğu zorbalar Kentsel değişim projesine rıza göstermeyen yurttaşları tehditle evlerinden çıkarmaya zorluyor. Zorbalıkla Şehirsel Mutasyon olmaz…” ifadelerini kullandı. 31 Mar yerel seçimlerinde Beyoğlu ilçesinden belediye başkanı adayı olan Taş’ın paylaştığı görüntülerde yaşanan ağız dalaşı esnasında bir kişinin elini beline götürdüğü görülüyor.

Okmeydanı Fetihtepe mahallesi sakinleri, olaydan bir gün önce Beyoğlu Belediyesi meclis üyeleri kadar ziyaret edilmiş ve kentsel dönüşüm zarfında evlerini boşaltmaları için ikna edilmeye çalışılmıştı.
 

Beyoğlu Fetihtepe Mahallesi 3550 Ada’da başlarında AKP Meclis Üyelerinin bulunduğu zorbalar Kentsel değişim projesine rıza göstermeyen yurttaşları tehditle evlerinden çıkarmaya zorluyor.
Zorbalıkla Şehirsel Mutasyon olmaz… pic.twitter.com/U6pk1Z7uIF

— Alper Taş (@alper_tas) April 18, 2021  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir