New York vali adayı Lee Zeldin, miting sırasında atağa uğradı

Cumhuriyetçi Partiden New York valiliğine aday olan Zeldin, Rochester kentinde katıldığı mitingde, kürsüde konuşma yaptığı sırada elinde kesici aletle yanına yaklaşan kişinin saldırısına uğradı. Saldırganın elini bileğinden kavrayan Zeldin, taarruzdan yara almadan kurtuldu.

David G. Jakubonis isimli 43 yaşındaki saldırganın, ruhsal meseleler nedeniyle emekli edilmiş eski asker olduğu ve tutuklandıktan kısa müddet sonra özgür bırakıldığı bildirildi.

Sosyal medyada paylaşılan olaya ait görüntüde, şapka ve gözlük takan, sağ elinde 2 sivri ucu bulunan kesici alet taşıyan saldırganın, dış yerde alçak bir platformda konuşma yapan Zeldin’e yaklaşarak “Sen bittin, senin işin bitti” biçiminde birkaç kere bağırdığı görüldü.

Twitter’da olay anının fotoğrafını paylaşan Zeldin, “Birkaç saat evvel beni bıçaklamaya çalışırken ‘İşin bitti.’ diyordu” tabirini kullanarak, kendisini koruyan polislere teşekkür etti.

ABD LİDERİ JOE BIDEN’DAN KINAMA

Cumhuriyetçi Kongre Üyesi Lee Zeldin’in uğradığı taarruz sonrası yazılı bir ileti paylaşan ABD Lideri Joe Biden, şunları kaydetti:

“Kongre Üyesi Zeldin’e yapılan saldırıyı en güçlü formda kınıyorum. Daha evvel de söylediğim üzere şiddetin toplumumuzda ve siyasetimizde mutlaka yeri yoktur. Çabucak müdahale edenlerin hamaseti için, sağ salim olduğu ve konuşmasına devam edebildiği için bilhassa minnettarım. Ayrıyeten temel demokratik kıymetlerimize muhalif bu saldırıyı, süratle harekete geçip soruşturan kolluk kuvvetlerine de teşekkür etmek istiyorum.”

New York Valisi Kathy Hochul da Twitter’dan, “Kongre Üyesi Zeldin’in yaralanmadığını ve zanlının gözaltına alındığını duymak beni rahatlattı. Bu şiddetli davranışı mümkün olan en güçlü halde kınıyorum” paylaşımında bulundu.

Eski bir ABD’li subay olan 1980 doğumlu Lee Zeldin, 2015’ten bu yana New York’un Birinci Kongre Bölgesi’nde Cumhuriyetçi Partiyi temsil ediyor.

Eski Lider Donald Trump’un güçlü destekçilerinden Zeldin, 6 Ocak Kongre baskınından sonra Biden’ın seçim zaferine karşı oy kullananlardan biriydi.

Related Posts

YÖK Başkanı Özvar: ‘Vakıf üniversitelerinin ekstra bir indirim kampanyası yapması faydalı olacaktır’

TOBB Yükseköğretim Meclisi İstişare Toplantısı, TOBB’un merkez binasında başladı. Toplantının açılışında konuşan YÖK Başkanı Özvar, Türkiye’deki …

Son Dakika: Fenerbahçe Maxi Gomez transferinde mutlu sona çok yakın!

Fenerbahçe’de aylardır beklenen forvet takviyesinde mutlu son çok yakın. Sarı-Lacivertliler, transfer dönemi başladığından beri birçok yıldızla …

Futbol dünyası çalkalanıyor! Neymar’ın güzel modele yolladığı mesajlar ifşa oldu

Son günlerde Paris Saint-Germain’de Mbappe ile yaşadığı sorunlarla gündeme gelen Neymar, sosyal medyada genç bir modele attığı mesajların ortaya …

Gaziantep FK’da transferler devam edecek

Gaziantep Futbol Kulübü Lideri Cevdet Akınal, gündeme ait açıklamalarda bulundu. Yeni döneme yönelik transfer çalışmalarının devam ettiğini ve …

MSB duyurdu! 3 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı, “Mehmetçiğin teröre ve teröriste karşı kahramanca mücadelesi sürüyor. Irak’ın kuzeyindeki Pençe Kaplan bölgesinde tespit …

Özbekistan’dan Çin’e ileti: Bağlara güçlü bir ivme kazandırılmalı

Özbekistan Başbakan Yardımcısı Cemşid Hocayev, Çin ile ikili münasebetlerin güçlü halde canlandırılması için Özbekistan-Çin iş birliğinin daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.