NASA’dan tarihi fotoğraf: James Webb Teleskobu kozmosun en net ve derin fotoğrafını çekti

Teleskobun çektiği tamamı renkli fotoğraflar ilerleyen saatlerde Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) tarafından yayımlanacak lakin birinci fotoğraf, Beyaz Saray’da ABD Lideri Joe Biden’a verilen bir bilgilendirme sırasında Biden’a gösterildi. Akabinde da internet ortamında paylaşıldı.

Biden, imgenin paylaşılması sonrası “Bu fotoğraflar tüm dünyaya Amerika’nın büyük işler başarabileceğini hatırlatacak. Amerikan halkına ve bilhassa çocuklarımıza da, kapasitemizin üzerinde hiçbir şey olmadığını hatırlatacak” tabirlerini kullandı:

“Daha evvel hiç kimsenin görmediği imkanları görebiliyoruz; daha evvel hiç kimsenin gitmediği yerlere gidebiliyoruz.”

JAMES WEBB UZAY TELESKOBU, HUBBLE UZAY TELESKOBU SOLLADI

BBC Türkçe’de yer alan habere nazaran; 10 milyar dolarlık James Webb Uzay Teleskobu, 25 Aralık 2021’de uzaya fırlatılmıştı. Teleskobun, ünlü Hubble Uzay Teleskobu’nun yerini alacağı söylenmişti.

Uzayda çeşitli incelemeler yapması planlanan teleskobun iki kıymetli gayesi de var. Biri 13,5 milyar yıl evvel Cihan’ın bilinen birinci yıldızlarının fotoğrafını çekmek; başkası de dünyaya çok uzak uzaklıktaki gezegenlerin yaşanabilir olup olmadığına bakmak.

Biden’la ve akabinde kamuoyuyla paylaşılan fotoğraf, James Webb’in birinci maksadını gerçekleştirebildiğini gösterdi.

Fotoğrafta görülen aslında Southern Hemisphere bölgesinde birden çok galaksinin toplandığı, Volans takımyıldızını gösteren bir alan. Buraya verilen isim SMACS 0723.

BÜYÜK PATLAMA’DAN YAKLAŞIK 600 MİLYON YIL SONRASINA KADAR OLAN GALAKSİLER…

Galaksi topluluğu aslında Dünya’ya çok da uzak değil, yalnızca 4,6 milyar ışık yılı uzakta. Lakin bu birçok galaksinin bir ortaya geldiği yerde, aslında çok çok daha uzakta olan cisimlerin ışıkları da büyütülmüş formda görülebiliyor.

Bu da zoom lensinin uzay teleskoplarındaki astronomik karşılığı olan “yerçekimi etkisiyle” mümkün olabiliyor.

6,5 metrelik altın aynalı ve süper-hassas kızılötesi araçlarıyla Webb, Büyük Patlama’dan (Big Bang) yaklaşık 600 milyon yıl sonrasına kadar var olan galaksilerin bozulmuş biçimlerini de fotoğraflamayı başardı. (Evren’in 13,8 milyar yaşında olduğu biliniyor)

Daha da kıymetlisi; bilim insanları Webb’in elde ettiği bilgilerin kalitesine bakarak aslında teleskobun, bu fotoğrafta görülen cisimlerden çok daha ilerisini de görebildiğini söylüyor. Yani bu fotoğrafın bugüne kadar çekilmiş en derin Cihan fotoğrafı olduğunu söylemek mümkün.

‘IŞIKLARDAN BİRİ 13 MİLYAR YILDIR SEYAHAT EDİYOR’

NASA’dan Bill Nelson, “Işık, saniyede 186.000 mil süratle ilerliyor. Ve şu küçük benekler halinde gördüğünüz ışıklardan biri 13 milyar yıldır seyahat ediyor” dedi:

“Aslında çok daha geriye gidiyoruz zira bu daha yalnızca birinci fotoğraf. 13,5 milyar yıl kadar geriye gidebiliyor. Cihan’ın 13,8 milyar yaşında olduğunu bildiğimize nazaran; bu fotoğraflar sizi neredeyse her şeyin başlangıcına götürüyor.”

Hubble, haftalarca uzayda kalarak buna emsal bir sonuç elde etmeye çalışmıştı. Webb ise bu derinlikteki cisimlerin imajlarına ulaşmak için yalnızca 12,5 saatlik bir müşahede yaptı.

Salı günü ilerleyen saatlerde NASA ve memleketler arası ortakları olan Kanada ve Avrupa Uzay Ajansları, Webb’den gelen öteki renkli görselleri de paylaşacak.

Böylece Güneş Sistemi dışındaki gezegenlerle ilgili de daha ayrıntılı bilgi edinilebilecek.

Webb, Dünya’dan yaklaşık 1000 ışık yılı uzaktaki dev bir gezegen olan WASP-96 b’yi de tahlil etti. Paylaşılacak bilgiler, bu gezegenin atmosferi hakkında bize bir fikir verecek.

WASP-96 b, kendisine ışık sağlayan hayat kaynağı olan yıldızın yörüngesinde çok çok yakın formda dönüyor. Bir gün Webb’in tıpkı Dünya üzere hayat kaynağı olan gezegene daha uzak olan ve insan için hayat kaynağı olabilecek gazlara sahip atmosferi olan bir gezegeni tespit edeceği umuluyor.

‘FOTOĞRAFLAR MUHTEŞEM’

NASA’daki bilim insanları, Webb’in maksatlarını katiyen gerçekleştirebileceğine inanıyor.

Henüz kamuoyuyla paylaşılmamış manzaralarla ilgili yorum yapan Dr. Amber Straughn, “İlk fotoğrafları gördüm, muhteşemler” dedi ve ekledi:

“Sadece imaj olarak bile süperler. Bilimin ayrıntılarının gerisinde gizli ipuçlarıyla yapabileceklerimizi görmek ise beni çok heyecanlandırıyor.”

Webb projesinin programında çalışan bilim insanlarından Dr. Eric Smith de, halkın yeni telekobun kıymetini şimdiden anladığını düşünüyor:

“Webb’in tasarımı ve görünümü, bence halkın bu vazifeye bu kadar hayran kalmasının gerisinde yatan asıl nedenler. Gelecekten bir uzay gemisine benziyor.”

Related Posts

Hyundai üniversitelilerle üç yeni konsept tasarladı

Hyundai Avrupa Tasarım Merkezi, İtalya’nın ünlü tasarım enstitüsü Turin Istituto Europeo di Design ile ortak bir tasarım projesi gerçekleştirdi …

Bugün Dünyayı Bir Güneş Fırtınası Vuracak!

Güneş’te meydana gelen irili ufaklı fırtınalar, zaman zaman gezegenimiz Dünya’yı da etkileyebiliyor. Geçtiğimiz aylarda büyük bir Güneş fırtınası …

Intel, Wi-Fi 7 yarışında Apple’ı geçti

Apple, tüketici teknolojisi tasarımında lider olsa da, donanım dünyasında Intel, Wi-Fi 7 cihazlarını 2024 gibi erken bir tarihte …

Samsung merakla beklenen resmi duyuruyu yaptı

Güney Koreli teknoloji devi Samsung tarafından organize edilecek olan ve bir süredir ismi dilden dile dolaşan Galaxy Unpacked etkinliği …

iOS kullanıcıları için müjdeli haber geldi

Haziran ayı başında gerçekleşen Worldwide Developers Conference etkinliği kapsamında tanıtılan iOS 16 sürümü, o günden bu yana Apple …

Egea’dan bile ucuz! Tamamen Elektrikli MG 4 EV tanıtıldı!

Bildiğiniz gibi son dönemlerde kur kaynaklı baskılar sebebiyle ülkemizdeki sıfır otomobil fiyatları bir hayli yükseldi. Ancak elektrikli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.