Muşlu çiftçilerin çekirge endişesi

Muş’un Üçevler bölgesi ve Çavuştepe mevkiinde görülen çekirgeler, çiftçiyi endişelendiriyor. Ziyaret Köyü Muhtarı Hüseyin Sevinç, Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün kendilerine verdiği eğitim sonucu çekirge yuvalarına müdahale yaptıklarını söyledi. Sevinç, “Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri gereken müdahaleyi yaptı. Çekirge yuvalarının çoğunu imha ettik, yalnız risk hemen şimdi devam etmektedir. Biz onun için dar değiliz. Bu konuda çalı çekirgesi dediğimiz çekirgeler baya zararlı bir cins. Bu konuda devletimizden biraz daha fazla takviye istiyoruz” dedi.

“Herhangi bir çekirge zararına rastlamadık”

Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aydın ise Muş Ovası’nın Türkiye’nin 3. büyük tek parçalı ovası olduğunu belirterek, “Büyük çapta tarımsal ekilişler yapılmaktadır. şu anda bulunduğumuz sahada Muş Ovası’nda yıllar itibariyle gözlemlerimize kadar en çok çekirge beklediğimiz bölgedir. acilen teknik elemanlarımızla yaptığımız incelemede herhangi bir çekirge zararına rastlamadık” ifadelerini kullandı.

“Yaklaşık 10 bin dekar alanda çekirge mücadelesi yaptık”

Nisan ayından beri 50 makine ve 50 ekiple sahada çekirgeyle mücadele çalışması yaptıklarını kaydeden Aydın, “Gelen her ihbarı değerlendiriyoruz. Özellikle çekirge yuvaları ilk önce olmak üzere sistematik bir şekilde çekirgeleri imha etmek üzere ilaçlama yapıyoruz. Bakanlığımızdan tedarik ettiğimiz ilaçla ve tekrar bakanlığımızın imkanlarıyla aldığımız 50 makineyle bugüne dek takriben 10 bin dekar alanda çekirge mücadelesi yaptık. Çalışma ve gözlemlerimiz devam edecek. Herhangi bir risk yok. Vatandaşlarımız bakımlı olsunlar. Çekirge gördüklerinde bize haber versinler” diye konuştu.

Yüksek bölgelerdeki çalı çekirgelerinin kuşkusuz ovaya inmediğini vurgulayan Aydınlatılmış, “Onlar doğal ağaçlık alanda, sarp yerlerde yaşıyorlar. Onların yaşam alanları oralardır. Onların Muş Ovası’yla bir alakaları yoktur, fakat orada da biz çaba ediyoruz. Yine çekirgeler ağaçlık alanlarımıza hasar vermesin diye incelemeler yapıyoruz ve gördüğümüz tüm yuvaları yıkım ettik. Herhangi bir risk yoktur” biçiminde konuştu.

Uğur Yüce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir