Merve Hande Kayış’ı sütten kesilmemiş bebeklerinden ayırdılar

BOLD Medya’dan Mutluluk Özarslan’ın habeirne tarafından  üç çocuk sahibi Merve Hande Kayış (31) dün tutuklanarak Gebze Kadın Kapalı Cezaevine gönderildi. Cemaat soruşturmaları zarfında dört gündür İstanbul Emniyet Müdürlüğünde gözaltına tutulan Kayış’ın, Gölcük’te bir öğrenci evinde bulunan kitapta parmak izi çıktığı, Bylock kullandığı iddiası ve tanık ifadelerine dayanılarak tutuklandığı öğrenildi.

ANNE SÜTÜNDEN YOKSUN KALDILAR

Daha önce Gölcük’te hiç yaşamayan Kayış’ın çocukları aile yakınlarıyla birlikte İstanbul’da kalıyor. Dört gündür anne sütüyle beslenemeyen 13 aylık ikizleri Ömer ve Mihriban bundan böyle tamamen annelerinden mahrum bırakıldı. Dün saat 16.00’dan sonradan nöbetçi mahkemeye çıkarılan Kayış’ın tutuklandıktan daha sonra ikiz bebeklerini yalnızca bir dakika görmesine izin verildi. Dün gece teyzesiyle kalan ve aralıksız annesini soran 4 yaşındaki kızına ise annesinin niçin gelmediği psikolog eşliğinde söylenecek.

5275 Sayılı Canice İnfaz Kanunu’na göre gebe ve bebekli anneler gözaltına alınamaz, tutuklanamaz. Kesinleşmiş bir canice zeka olsa bebek 18 aylık olana kadar cezanın ertelenmesi gerekiyor. Ancak bu kanun Cemaat ve Kürt soruşturmaları zarfında tutuklanan kadınlara uygulanmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir