Madımak katliamı davasında reddi hakim talebi

Sivas Madımak Katliamı’na dair üç firari sanık nezdinde yürütülen davanın 28’inci duruşması Ankara 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada, katliamda kardeşi Gülsüm Karababa’yı yitiren Hüseyin Karababa’nın reddi hakim talebi reddedildi, dava 21 Eylül’e ertelendi.

Duruşmaya katliamda yakınlarını kaybeden aileler, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE), Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), Hüseyin Gazi Kültür Vakfı, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara İl Örgütü yöneticileri, HDP Milletvekili Kemal Bülbül, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Yıldırım Kaya, Aylin Nazlıaka, İHD Ankara Şubesi yönetcileri, Hollanda Büyükelçiliği’den gözlemciler ve çok sayıda yurttaş katıldı.

“ZAMAN AŞIMI OLMAZ”

Duruşmada söz alan Avukat Şenal Saruhan, “Saruhan, “Katliam davasında toplamda 124 kişi hakkında karar verildi. Ancak bu olaya 15 bin katıldı. Yeterli yargılama yapılmadı. Eksik kaldı. Baş zanlı Erçakmak yurt dışında aranıyordu. Sivas’ta evinde öldü. Bu davada insanlığa karşı işlenen suç var. Zaman aşımına uğratılamaz. Almanya bu firari sanıkları vermiyor deniyor. Biz orijinal yazışmaları görmek istiyoruz. Biz adaletin yerini bulması için çabalıyoruz. Bu sadece Alevileri ilgilendirmiyor. Bu bir insanlık suçudur. Biz kayıp sanıkların adreslerini mahkemeye sunduğumuz da ertesi gün o adreslerden yok oluyorlar. Adres değiştiriyorlar. Bu konuda kırmızı bülten çıkarılması için bir kez daha talepte bulunuyoruz” diye konuştu.

INTERPOL’E SORULACAK

Firari sanıklar hakkında yakalama kararlarının devamına karar veren mahkeme heyeti, katılan vekillerinin dilekçelerinin kabulüne ve adalet Bakanlığına müzekkere yazılarak sanıklar hakkında düzenlenen kırmızı bültenin hangi tarihte INTERPOL’e gönderildiği, Almanya hükümetine kırmızı bülten gönderilip gönderilmediği, INTERPOL tarafından yayınlanan kırmızı bültenle arananalar listesine dair uluslararası bültende bu sanıkların isimlerinin yer alıp almadığının sorulmasına ve reddi hakim talebinin reddine karar verdi.

ÖZLEM KALKAN

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.