Lag BaOmer Bayramı nedir, neden kutlanır? Lag BaOmer olayı ne? Lag BaOmer Bayramı hangi ülkenin geleneği?

İsrail’de Lag BaOmer Bayramı nedeniyle 44 birey hayatını kaybetti, 103 birey yaralandı. Yaşanan bu hadise ardından İsrail’de kutlanan bayramlardan olan Lag BaOmer Bayramı merak edilen ve araştırılan konulardan oldu. Peki, Lag BaOmer Bayramı nedir, neden kutlanır? Lag BaOmer olayı ne? İşte detaylar..

Meron Dağı’ndaki kutlamalar esnasında, gece yarısından daha sonra nedeni bilinmez izdiham oluştu. Olayda ağır yaralananlar olduğu bilgisi üzerine bölgeye 6 ambulans helikopter gönderildi, fazla sayıda afiyet ekibi sevk edildi.

Başbakan Binyamin Netanyahu, Twitter’dan yayımladığı mesajda, olayın “ağır afet” olduğunu ve yaralıların iyileşmesi için dua ettiklerini dile getirdi. Jerusalem Post gazetesinde yer alan haberde ise izdihamda 44 kişinin hayatını kaybettiği, 103 kişinin yaralandığı, yaralılardan 44’ünün durumunun ağır olduğu belirtildi. Hem, bölgede bir sahra hastanesi kurulduğu, yoğunluktan dolayı telefon şebekelerinde sorun yaşandığı dile getirildi. İsrail polisinin Meron Dağı’ndaki izdihama ilişkin soruşturma başlattığı da kaydedildi. Lokal basın, önce kutlamanın yapıldığı alandaki sahne ya da platformun çöktüğünü aktarmış fakat daha sonra bunu düzeltmişti.

608b9011bf21441bc497b3f7

LAG BAOMER BAYRAMI NEDİR, NIÇIN KUTLANIR?

Lag BaOmer Bayramı İsrail’de Pesah ile Şavuot bayramları arasındaki 49 günün 33. gününde kutlanan bir bayramdır. Haftalar anlamına gelen bu bayramda Pesah’tan 7 hafta sonradan Tanrı’nın Yahudiler’e Tora’yı verişi kutlanılır. Musevi inançlıların ülkelerini işgal eden baskıcı pagan ordularına karşı başkaldırılarından biri olan Bar Kohba önderliğindeki Musevi inançlıların Roma İmparatorluğu ordularına aleyhinde direnişlerinin zaferle sonuçlandığı günün anısına kutlanan Lag Baomer, aynı zamanda Musevi tarihinin en kayda değer uluları arasında farzedilen Rabi Akiva’nın öğrencileri arasında baş belirten veba salgınının aniden son bulmasının muhakkak olduğu gündür.

608b901cbf21441bc497b3fb

LAG BAOMER OLAYI NEDİR?

Bir başka yönüyle Lag Baomer; Musevi gizemciliğinin en önemli kimliği olarak tanımlanan Ribi Şimon Bar Yohay’ın ölüm yıldönümüne rastlamaktadır. Ribi Şimon Bar Yohay ölümüyle ilgili olarak talebelerine ağıt yetişmek yerine kutlamalara yer vermelerini vasiyet ettiğinden Lag Baomer Musevi takviminde buruk bir anma günü olarak tanımlanır.

Pesah’ın ikinci gecesi ile Şavuot arasındaki Omer dönemi, ilk önce Rabbi Akiva’nın öğrencilerinin ölümü elde etmek üzere, tarihte birçok üzücü olaya sahne olur. Bu yüzden bu dönem evliliklerin yapılmadığı, müzik ve ağırlama olmadığı yas günleri olarak kabul edilir. Rabbi Akiva’nın 24.000 öğrencisini öldüren salgın rahatsızlık, Iyar ayının 18’inde mucizevî bir şekilde ortadan kalkınca; Omer sayımının 33. Günü- Lag BaOmer, mutlulukla kutlanmaya başlanır.

Lag BaOmer ayrıca Zohar’ı herkesin anlayacağı şekilde aktaran ve öldüğü günün mutlu bir gün olarak kutlanmasını vasiyet eden Şimon bar Yohay’ın vefat yıldönümüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir