Korona temaslıları dikkat! En erken üç gün sonra…

Afiyet Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, yanıltıcı negatifliğe karşı uyarıda bulundu.

Doç. Dr. Savaşçı, son dönemlerde PCR testlerinin olumsuz çıktığı, mutasyonların PCR testinden kaçabildiğine dair atılan iddiaların asılsız olduğunu belirterek, şunları söyledi:

İLK BAĞLANTI GÜNÜ FAZLA ÖNEMLİ

“Gerçekte böyle bir şey değil, en iyi PCR yöntemi bile yüzde 80 teşhis koydurur. Ama halkımızda şöyle bir sıkıntı var; evde bir kişi fazla çıkınca, ilk bağlanti günü bizim için önemli. Testin en erken üç gün ya da sıradan olarak da beşinci gün alınması gerekiyor. İş yerinde örneğin birisi ile temas ettiğinizde eğer siz hemencecik aynı gün veya ertesi gün deneme verirseniz olumsuz çıkarsınız fakat koronavirüsü testiniz daha sonraki günlerde pozitifleşebilir.”

SÜRÜKLEYICI ÖRNEK VERİLMEZSE NEGATİF ÇIKAR

“Hemen paniğe sevk olmadan, temas ettiğimiz günün en erken üçüncü gününden sonradan mutlaka PCR testi yaptırmamız gerekir. İşlem esnasında da işlemin içten şekilde yapılmasına müsaade etmemiz gerekiyor. Eğer kaçış yapıp düzgün misal vermezsek testimiz olumsuz çıkacaktır, bu da ilerleyen dönemlerde keza tedavi almamızı geciktirmiş olacağız hem de hastalığımız ilerleyip bizim acilen özellikle gençlerde gördüğümüz akciğerin ileri safha tutulumuyla başvurulara niçin olacaktır.

Benzer aile içinde bir kişi pozitif çıkıyor, diğer kişiler aynı gün test yaptırdıkları için de olumsuz çıkıyor. Gerçekte aldatıcı bir negatiflik oluyor. O kişi ertesi gün çıkıp dolaşmaya başlıyor, işine gidiyor, toplu nakliye araçlarını kullanıyor, konut içinde de diğerleri ile temas kurmaya başlıyor. Virüsü fark etmeden yaymış oluyor, kendi hastalığı da başlamış ve ilerlemiş oluyor. ‘Negatif çıktım’ diye çare de almadığı için ilerlemiş bir vaziyette hastaneye başvurmuş oluyor. Testleri en erken 3’üncü günden sonradan yaptırmamız gerekiyor, PCR testleri o günden sonradan, yani üçüncü günden sonra anlamlı oluyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir