Kırmızı Bülten ne demek?

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında Dışişleri ve İçişleri bakanlıklarına Kırmızı Duyuru yayımlanması ve Arnavutluk’ta geçici olarak tutuklanmasına yönelik istek evrakı iletti. Peki, Kırmızı Bildiri ne seslenmek, nedir?

Kırmızı Bildiri, İNTERPOL’e aza ülkelerin adapte etmek zorunda olduğu 8 bültenden birisidir. Bir ülkenin aradığı hükümlü, kesin olmayan ve sanıkların İnterpol’a bildirilmesiyle birlikte aza ülkelerde yakalama emri çıkarılır. Kırmızı Duyuru içerisinde resim ve parmak izi fişleri gibi bilgiler yer alabilir.

KIRMIZI BÜLTEN NE ÇAĞRIDA BULUNMAK, NEDİR?

‘Kırmızı Duyuru’, bir ülkenin adli makamlarınca aranan mahkum, güvenilmez ya da sanıkların ilgili ülkeye geri verilmesi amacıyla görüldüğü yerde yakalanması için İnterpol Genel Sekreterliği’nce çıkartılan, aranan şahısların açık kimliği ve isnat edilen suça ilişkin adli bilgiler, ilgililerin bulunduğu yer tespit edildiğinde alınması gereken tedbirler ile mevcutsa fotoğraf ve parmak izi fişlerini içeren bir bültendir.

Gerçekte, kırmızı duyuru veya difüzyon mesajına istinaden aranan şahsın ülkesinde bulunduğunu tespit eden devlet, zorunlu gördüğü takdirde şahsın geçici olarak tutuklanmasını sağladıktan daha sonra, arayan devleti durumdan farkında ederek geri verme talepnamesinin iletilmesini istemekte; bunun üstüne, arayan devlet göre şahsın bulunduğu devlete geri verme talepnamesi gönderilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir