Kılıçdaroğlu talimat verdi! Kaldırılan ‘128 milyar dolar nerede’ afişi tüm Türkiye’de asılacak

Bursa’nın Mudanya ilçesinde CHP’nin reklam panolarına verdiği “128 milyar dolar nerede?” afişlerinin toplatılması ve peşinde savcılıkça “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla soruşturma başlatılması bütün Türkiye’de tepki çekti.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun attığı “128 milyar dolar nerede” paylaşımıyla 128 milyar dolarlık Merkez Bankası’nın döviz rezervini her tarafta sormasının arkasında çok sayıda vatandaş Kılıçdaroğlu’na yardım verdi.

Kısa sürede #128MilyarDolarNerede etiketi TT oldu.  

Sözcü’nün haberine tarafından, sosyal mecra platformlarındaki paylaşımlar sürerken, Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla, bugünden başlayarak Türkiye genelinde CHP’li belediyelerde pankart ve billboardlara “128 milyar dolar nerede” sorusunun asılacağı bildirildi.

VATANDAŞ DEPREM VERGİSİ, ŞEHİT AİLELERİ İÇİN TOPLANAN PARALARI DA SORDU

“128 milyar dolar nerede?” sorusu vatandaşlara, geçmişte toplanan paraları da hatırlattı. Twitter’de “150 milyar TL deprem vergisi nerede? Şehit aileleri için toplanan 500 milyon TL nerede? IBAN’a yatırılan 2.2 milyar lira nerede?” soruları da paylaşılmaya başlandı.

“SAVCI KİMİN İÇ ETTİĞİNİ ANLAMIŞ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili, Onursal Adıgüzel’de afişlerle ilgili olarak  Cumhurbaşkanına hakaret soruşturması açılmasına “Partimizin ‘128 milyar dolar nerede?’ afişine Tayyip Erdoğan’a hakaret gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Biz ad de vermemiştik fakat savcı 128 milyar doları kimin iç ettiğini anlamış olacak ki Erdoğan’a hakaret olarak değerlendirmiş. bir daha soralım #128MilyarDolarNerede?” paylaşımı ile karşı çıktı.

NE OLMUŞTU?

CHP Mudanya İlçe Başkanlığı 9 Nisan Cuma günü sabah saatlerinde kiraladığı 6 billboarda “128 milyar dolar nerede” afişlerini astırdı. Afişler saat 19.00’da polis ekipleri göre söküldü. Afişlerin toplatılma nedenini öğrenmek isteyen Bursa CHP Milletvekilleri Lale Karabıyık, Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Yüksel Özkan ile Erkan Aydınlatılmış Mudanya Güvenlik Müdürlüğüne artan bir şekilde, afişlerin niçin kaldırıldığını sordu.  Güvenlik yetkilileri nöbetçi savcı Muhammet Bozkurt’un yazılı talimatıyla kaldırıldığını bildirdi. Karara itirazı olmak için Mudanya Adliyesi’ne dışarı giden vekiller burada nöbetçi muhatap bulamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir