Kepenk indiren Vebitcoin’in sahibi İlker Baş gözaltına alındı

Kripto para vurgununda ikinci Thodex skandalı. Muğla’da İddaa bayiliği yapan İlker Baş’ın kurduğu kripto para borsası Vebitcoin de kepenk indirdi. İlker Baş dün akşam saatlerinde gözaltına alınırken, Vebitcoin’e minimum 2 milyar TL tutarında para yatırıldığı ve laf konusu tutarın akıbetinin bilinmeyen olduğu belirtiliyor.

Kripto para borsası Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in yurt dışına kaçmasıyla başlayan kripto depremi devam ediyor. Muğla’da İddaa bayiliği yapan İlker Baş tarafından kurulan kripto para borsası Vebitcoin parasal dar boğaza girdiğini belirterek, faaliyetlerine son verdiğini kaydetti.

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığı, Vebitcoin’in Türkiye’deki finansal kuruluşlardaki hesaplarını bloke etti. Vebitcoin’in sahibi ve genel müdürü İlker Baş dün akşam saatlerinde polis tarafından gözaltına alındı. Soruşturma sürdürülüyor.

“FİNANSAL ALANDA FAZLA ENGEBELI BİR SÜRECE SÜRÜKLENDİK”

Thodex’in bakıma alındığını açıkladığı geçen 20 Nisan’da gece yarısında Vebitcoin de bakıma alındığı ve bu süreçten bu yanlamasına kapalı olduğu ortaya çıktı.

Şirketten kapanmaya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Son dönemde kripto para sektöründe yaşanan gelişmelerden dolayı işlemlerimizde beklenenden çok daha artı bir yoğunluk meydana geldi. Bu durumun mali alanda şirket olarak bizi çok zorlu bir sürece sürüklediğini üzülerek ayrıntıları ile belirtmek isteriz.  Bütün düzenlemeleri ve yargı taleplerinizi gerçekleştirebilmek adına faaliyetlerimizi durdurma kararı aldık.” 

Faaliyetlerin durdurulduğuna dair açıklamanın internet sitesinde yayımlanmasının akabinde Muğla’nın Menteşe ilçesi Ortaköy Mahallesi’nde oturan Vebitcoin’in sahibi İlker Baş önceki gece villasına 2 kişinin duvardan atlayarak girmek istediğini belirterek, 112 Ivedi Çağrı Merkezi’ne ihbarda bulundu. İhbarın gerisinde olay mahalline Jandarma ekipleri sevk edildi.

Gözaltına alınan 2 şüpheli jandarmadaki ifadelerinde, “Vebitcoin’e para yatırdık. Yaşanan olumsuz gelişmeler üstüne İlker Baş ile konuşmaya geldik. Kendisine zarar vermedik.” dediği öğrenildi. Ev dokunulmazlığını ihlal suçundan operasyon yapılan şüpheliler özgür bırakıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir