Kayseri’nin ‘kır navruzu’ çiçek açtı

Nokta endemiği olan, dünyada sadece bir bölgede yer alan kır navruzunun tek yayılış alanı Kayseri’de, ilkbaharın gelmesiyle yeni filizler belirmeye başladı.

Kayseri Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’nden yapılan yazılmış açıklamada, literatür araştırmaları ve yapılan arazi çalışmaları neticesinde, dünya üzerinde sadece Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde yayılış belirten kır navruzu (Iris farashae) bitkisinin doğal yayılış alanlarının korunması ve sürdürülebilir yönetiminin sağlanarak gelecek nesillere aktarılması için Tür Eylem Planı hazırlandığı belirtildi.

6081b1b0c8c373214c3d5fe7

Açıklamada, “Türün devamlılığını karşılamak için her yıl türün yayılış gösterdiği alanda mart ve nisan aylarında çiçekli olduğu dönemde düzenli olarak takibi ve popülasyon durumu değerlendirmesi yapılmaktadır. Söz konusu plan faaliyetleri dahilinde kır navruzu tohum örnekleri, Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Biyoçeşitlilik ve Kalıtımsal Kaynaklar Bölümü Tohum Gen Bankasında muhafaza edilmek üzere tescil altına alınmıştır” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir