Kamuya girişte istenen güvenlik soruşturması AYM’ye taşınıyor

Fazla sayıda iş grubundan yüz binlerce kişinin etkileneceği tatbik Tüzük Mahkemesine taşınacak.

Kamuya personel alımında uygulanan oysa Anayasa Mahkemesi (AYM) göre iptal edilen güvenlik soruşturması ve kayıtlar araştırması uygulaması, TBMM İçtüzüğü ve Anayasa’ya aykırılık tartışmasına rağmen kabul edildi. AKP ve MHP’nin oylarıyla hayata geçen düzenlemeyi CHP tekrar AYM’ye nakliye kararı aldı.

FİŞLEMELER SARAY’A GÖNDERİLECEK

15 Temmuz sonrası yürürlüğe giren fakat AYM’nin iptal ettiği güvenlik soruşturması uygulamasının her yerde yasalaşması sonucunda öğretmenler, istihbarat personeli, Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, jandarma, güvenlik ve sahil emniyet teşkilatlarında çalıştırılacak halk personeli soruşturulacak. Suç Oluşturan infaz kurumları ve tutukevlerinde çalışacak personel, üst aşama ulus yöneticileri ile ulusal güvenlik açısından stratejik önemi haiz birim, proje ve tesislerde kastetmek isteyenler de soruşturmadan geçirilecek. Emniyet soruşturması MİT, emniyet ve valiliklerce yapılacak. Soruşturma sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilmesi nedeniyle Cumhurbaşkanlığı’nda Değerleme Komisyonu kurulacak.

CHP DÜZENLEMEYİ AYM’YE TAŞIYACAK

AYM’nin “soruşturmanın kapsamı ve bu soruşturmayı yapacak komisyonun bilgileri ne şekilde kullanacağının net olmaması” sebebiyle iptal ettiği düzenleme tekrar Yüksek Duruşma’nin gündemine taşınacak. CHP, iptal istemiyle AYM’ye başvurma kararı aldı. İki esas başlıkta yapılacak itirazın ilk belli başlı dayanağı, usulden olacak. CHP, emniyet soruşturması uygulamasının TBMM’de yapılan oylamada reddedilmesine karşın bir yıl yok bir gün sonra yeniden gündeme getirilmesinin Anayasa ihlali olduğunu belirtecek. Başvuruda keza bu uygulamanın ulusal güvenlik kuruluşları dışında uygulanmaması gerektiği vurgulanacak. CHP, soruşturmayı yapacak kuruluşlara ve bilgilerin ne şekilde kullanılacağının belirlenmiş olmamasına da itiraz edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir