İtfaiyeci alımı bakanlık pürüzüne takıldı

Nüfusu 2 milyona ulaşan Mersin’in, itfaiye teşkilatına taze kan olarak büyük gereksinim duyduğu işçi alımı talebi bakanlık pürüzüne takıldı. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin gereksinim duyulan 282 yeni itfaiyeci alma isteğine 7 aydır Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onay çıkmadı. CHP’li Lider mevzuyu meclis toplantısında gündeme getirerek ivedilikle tahlil istedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, 16 bin kilometrekarelik alanda, 2 milyonluk nüfusa 563 itfaiye eriyle hizmet veriyor. Son 2 yıldır geniş çaplı orman yangınlarına da şahit olunan kentte itfaiye erleri orman yangınlarında da etkin vazife aldı.

Mersin Büyükşehir Belediye Lideri Vahap Seçer, takımlarına 282 yeni itfaiye eri daha katmak için Etraf ve Şehircilik Bakanlığına yazı yazdı lakin Mersin’in beklediği 282 yeni itfaiyeci için beklenen imza 7 aydır Ankara’dan çıkmadı. CHP’li Seçer, takım beklentilerini, büyük orman yangınından 6 gün sonra, belediye meclisinde bir sefer daha hatırlattı.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinin eylül ayı olağan toplantısının açılışında konuşan CHP’li Büyükşehir Belediye Lideri Vahap Seçer kelamlarına, Pençe Kilit Operasyonu bölgesinde şehit olan Mersinli Uzman Çavuş Harun Yıldırım ile tıpkı çatışmada şehit olan silah arkadaşlarını anarak başladı.

“TÜM KAHRAMANLARA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

7 Eylül 2022 günü Gülnar’a bağlı Büyükeceli Mahallesinde orman yangını çıktığını, yangının kısa müddette Silifke’nin Hırmanlı ve Yeşilovacık mahallelerine yayıldığını hatırlatan Lider Seçer, “Yangın yaklaşık 1500 dekarlık alanda tesirli oldu. 29 saatlik hummalı bir çalışma sonunda yangın denetim altına alınabildi.

Büyükşehir Belediyemiz ile Adana, Antalya, Hatay, Gaziantep, Kayseri, Konya, Karaman, Kahramanmaraş, Aksaray, Niğde ve Alanya belediyeleri itfaiyeleri ile ilgili tüm kurum ve kuruluşlar havadan, karadan müdahalede bulundular. Bölgede büyük özveriyle çalışan tüm kahramanlara teşekkür ediyorum. Bu tıp afetlerin yaşanmaması konusunda vatandaşlarımız hassas olmaya davet ediyorum” dedi.

“BAKANLIK 7 AYDIR YAZIYA KARŞILIK VERMEDİ”

Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığının 563 itfaiye işçisi ile hizmet verdiğini kaydeden Seçer, “Bilindiği üzere itfaiyemizin vazife alanı yerleşim alanlarıyla sonludur. Lakin bütün canların imdadına koşmak için her vakit hazır bir teşkilata sahip olmamız lazım. Son yangında buna bir sefer daha şahit olduk. Biz de itfaiye teşkilatımızı güçlendirmek ismine kıymetli bir prensip imza atıyoruz. Cet eğitim merkezini hayata geçiriyoruz.

Sadece kendi belediyemiz değil diğer belediyelerden itfaiyeciler de orada eğitim alacak. Tıpkı vakitte itfaiye teşkilatımızı güçlendirmek maksadıyla 282 yeni itfaiyeci alımı için Etraf ve Şehircilik Bakanlığına 28 Şubat 2022 tarihinde bir yazı yazarak itfaiye eri atama takımı müsaadesi talep ettik.

İtfaiye erleri her fizik açından, hem mental açıdan düzgün seçilmesi ve hazırlanması gerekiyor. Zira hayata direkt müdahale ediyorlar. Hayat kurtarıyorlar. Biz de bu mevzuyu önemsiyoruz. Lakin yazının üzerinden 7 ay geçmesine karşın bize bu hususta olumlu bir cevap verilmedi. Gönül ister ki bu bahisle ilgili bakanlık bize karşılık versin” diye konuştu.

“KENDİMİZİ YENİLEME ÇABASI İÇİNDEYİZ”

2 milyon nüfusa ulaşan Mersin itfaiye teşkilatını Türkiye’ye örnek bir itfaiye teşkilatı haline getirme gayretinde olduklarının da altını çizen Lider Seçer, “Eğitim merkezimizle, araç gerecimizle, işçimizle. Yeni araçlar kazandırdık. Paraya da acımadık zira bizim önceliğimiz insanların can güvenliği, mal güvenliği, yerleşim alanlarında çıkacak yangınlara vaktinde ve aktif müdahale için kendimizi yenileme uğraşı içinde oluyoruz” sözlerini kullandı.

Related Posts

Kuraklıkla ortaya çıktı, mermerle etrafı çevrildi! ‘Burada babam ile annem yatıyor’

Sivas’ın Hafik ilçesine uzaklığı 12 kilometre olan Pusat-Özen barajı 2009 yılında su tutmaya başlayınca Maden-Alanyurt ve Pusat köyleri sular …

Nijerya’da tekne alabora oldu: 14 kişi öldü

Guma Bölge Yetkilisi Michael Uba, lokal gazeteye yaptığı açıklamada, Benue eyaletine bağlı Fada köyündeki pazardan dönenleri taşıyan teknenin …

Hatayspor, Volkan Demirel ile çalışmalarına başladı

Spor Toto Süper Lig’de 1 puan ile sonuncu sırada yer alan Hatayspor, yeni teknik direktörü Volkan Demirel ile Osman Çalgın Tesisleri’nde …

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’ye döndü

Birleşmiş Milletler 77. Genel Heyeti temaslarının akabinde Türkiye’ye dönen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Atatürk Havalimanı’nda Cumhurbaşkanı …

AKP’li Özhaseki: Bazen sanki FETÖ, AK Parti ile güçlenmiş gibi anlatıyorlar

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki İskenderun İlçe Başkanlığına giderek burada partililerle görüştü. Partililere seslenen Özhaseki …

İsrail, Ankara’ya büyükelçi atadı

İsrail Dışişleri Bakanlığı, Ankara Büyükelçisi olarak Irit Lillian’ı atadı. Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkileri normalleştirme adımlarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.