İstanbul’un uyuşturucu verileri kanalizasyondan çıktı

İstanbul’daki atık su temizleme tesislerinden alınan örneklerle yapılan tahlil, kentteki uyuşturucu kullanım oranlarına ilişkin olarak önemli veriler ortaya koydu.

14 temizleme tesisinde yapılan araştırmaya tarafından İstanbul’da en fazla kullanılan uyuşturucu türü esrar oldu. Listede esrarı, eroin ve kokain takip etti. İstanbul, dünya kentleriyle kıyasalanan listede de en fazla esrar kullanan yerler arasında Bercelona’dan daha sonra, ikinci sırada geldi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ocak ayında yaptığı açıklamada, “2020’de uyuşturucu ile uğraş çatır çutur devam etti!” demişti.

T24’te yer alan Favori Yel ve İsmail A. Yeniçeri imzalı habere göre, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa, Adli Bilimler ve Adli Tıp Enstitüsü araştırmacıları kadar, Water Research Dergisi’nde bu yıl yayımlanan “İstanbul’da geçici yasadışı uyuşturucu, içki ve tütün eğilimlerinin araştırılması: 14 temizleme tesisinin atık su analizi” başlıklı makale, analiz edilen atık su üzerinden İstanbul’daki uyuşturucu başvuru formu oranına ve çeşitlerine ilişkin önemli bilgiler verdi.

Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Tiryakilik ve Adli Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sevil Atasoy’un Twitter hesabından paylaştığı, 2019 yılındaki veriler üzerinden yapılan araştırmada, İstanbul, kentteki temizleme tesisleri baz alınarak 14 bölgeye ayrıldı. Kentin Avrupa yakası 9, Asya yakası 5 bölgeye ayrılırken, araştırma dahilinde Mart, Haziran, Eylül ve Aralık dönemlerinin araştırma sonuçları yayımlandı.

AVRUPA

EU1 bölgesinde, Beylikdüzü, Esenyurt, Arnavutköy’ün az kalsın tamamı, Başakşehir’in önemli bir bölümü ve Avcılar ilçeleri yer aldı.

EU2 bölgesinde, Başakşehir ve Esenler’in bir bölümü, Bağcılar, Bahçelievler ve Bakırköy yer aldı.

EU3 bölgesinde; Eyüpsultan, Sarıyer, Şişli, Kağıthane, Beşiktaş, Şişli, Beyoğlu yer aldı.

EU4 bölgesi, Çatalca’nın koskocoman bir bölümü, Arnavutköy’ün bir kısmı ve Büyükçekmece’nin EU7’den kalan bir kısmı kapladı.

EU5 bölgesinde sadece Silivri yer aldı.

EU6 bölgesinde, Avcılar’ın ufak bir bölümü, Küçükçekmece, Başakşehir’in ve Bakırköy’ün bir bölümü yer aldı.

EU7 bölgesinde, Silivri’nin bir bölümü, Büyükçekmece’nin sahil kesimi ve Çatalca’nın küçük bir bölümü yer aldı.

EU8 bölgesinde de yalnızca Silivri yer aldı.

EU9 bölgesinde, Bakırköy’ün fazla küçük bir bölümü; Güngören, Zeytinburnu Fatih, Bayrampaşa, Esenler, Gaziosmanpaşa, Sultangazi, Eyüpsultan’ın ve Kağıthane’nin bir bölümü yer aldı.

ASYA

AS1 bölgesinde, Kadıköy’ün tamamı, Ataşehir’in büyük bir bölümü, Ümraniye ve Üsküdar’ın ufak bir bölümü, Maltepe’nin sahil bölgesi yer aldı.

AS2 bölgesinde Üsküdar’ın, Ümraniye’nin, Çekmeköy ve Ataşehir’in bir bölümü yer aldı.

AS3 bölgesinde, Beykoz’un ve Ümraniye’nin bir bölümü yer aldı.

AS4’te Maltepe’nin iç tarafları, Sancaktepe, Çekmeköy’ün bir bölümü ve Sultanbeyli yer aldı.

AS5 bölgesinde Kartal ve Pendik’in sahil kesimi dahil önemli bir bölümü, Tuzla’nın büyük bir bölümü yer aldı.

EN FAZLA ESRAR KULLANILDI; İSTANBUL DÜNYADA İKİNCİ

Esrar, İstanbul’un en fazla kullandığı uyuşturucu oldu. İstanbul; Barselona, Berlin, Münih gibi şehirlerin yer aldığı listede esrar kullanımında oransal olarak ikinci sırada yer aldı. Esrar satışı ve kullanımının legal olduğu Amsterdam, New York, Oslo gibi bir takım şehirlerin esrar tatbik verileri ise listede yer almadı.

Listede dikkat çekici bir diğer nokta, Adana’nın esrar kullanımı oldu. İstanbul’un popülasyonunun takriben 13’te birinin yaşadığı Adana’da kullanılan esrar miktarı hemen hemen aynı olurken, Adana dünyada oransal açıdan 3. sırada yer aldı.

İstanbul’da esrardan daha sonra en çok kullanılan uyuşturucular eroin ve kokain olurken, en düşük kullanılan 3 uyuşturucu madde, sırasıyla amfetamin, MDMA (ekstazi) ve metamfetamin oldu.

Dünyada kentlere göre uyuşturucu kullanımı

İSTANBUL’UN, AYRILAN 14 BÖLGEYE GÖRE UYUŞTURUCU KULLANIMI

Kokain, Peru kökenli koka ağacı yaprağından elde edilen kokain asap sistemini kısa sürece etkileyecek dinç bir uyarıcı olarak biliniyor. Kokain kullanımı ölümcül sonuçlar da doğurabiliyor. Kokain kullanımında beden ısısı yükselir, kalp atışları, tansiyon artar, kas zayıflığı, solunum güçlüğü yaşanır; aşırı kullanımda göğüs ağrısı ve yürek damarlarında tıkanmaya, genizsel ülsere, burun kanamalarına neden olur. Uzun süreli kullanımı önemli zihinsel bozukluklara panik ataklara ve paranoyaya yol açabilir.

İSTANBUL’DA KOKAİN KULLANIMI

İstanbul’da kokaini en çok kullanan 3 alan, EU1, EU7 ve EU3 oldu.

Bu bölgelerin kapsadığı ilçeler şöyle: Beylikdüzü, Esenyurt, Arnatuvköy’ün az daha tamamı, Başakşehir’in önemli bir bölümü ve Avcılar. Sarıyer’in bir bölümü, Büyükçekmece’nin sahil kesimi ve Çatalca’nın minik bir bölümü. Eyüpsultan, Sarıyer, Şişli, Kağıthane, Beşiktaş, Şişli, Beyoğlu.

Kokaini asgari kullanan birincil 3 alan sırasıyla, AS5, EU2 ve AS4 oldu.

AS5, EU2, AS4 bölgeleri: Kartal ve Pendik’in sahil kesimi dahil önemli bir bölümü, Tuzla’nın büyük bir bölümü. Başakşehir ve Esenler’in bir bölümü, Bağcılar, Bahçelievler ve Bakırköy. Maltepe’nin iç tarafları, Sancaktepe, Çekmeköy’ün bir bölümü, ve Sultanbeyli.

ESRAR KULLANIMINDA BÖLGESEL DAĞILIM

Dünyanın bazı bölgelerinde hukuki olarak bulunabilen esrar, hint keneviri bitkisinden elde ediliyor. Uyuşturucu ve analjezik etkilere sahip olan esrar, halusinasyon, tansiyon ve yürek atışlarının artması, ağız kuruluğu, gözlerin kanlanması, iştahın artması, konsantrasyon bozukluğu gibi etkilere de sahip. Psikolojik bozukluklara da yol açabilen esrar; panik atak, paranoya, buhran ve anksiyete hastalığına neden olabiliyor.

İstanbul’da esrarın en fazla kullanıldığı 3 bölge, EU7, EU1 ve EU2 olarak gözlendi.

EU7, EU1, EU2 bölgeleri: Sarıyer’in bir bölümü, Büyükçekmece’nin sahil kesimi ve Çatalca’nın minik bir bölümü. Beylikdüzü, Esenyurt, Arnatuvköy’ün hemen hemen tamamı, Başakşehir’in önemli bir bölümü ve Avcılar. Başakşehir ve Esenler’in bir bölümü, Bağcılar, Bahçelievler ve Bakırköy.

Esrar kullanımı, bütün bölgelerde, haziran ve eylül arasında önemli büyüme gösterdi.

AMFETAMİN KULLANIMI BÖLGESİ

Amfetamin narkolepsi ve uyarı eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu dahil değişik bozuklukların tedavisinde, kilo kontrolünde, iştah azaltıcı olarak kullanılan sentetik bir uyarıcı. Bilhassa uyarı eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisinde ilaç olarak yaygın kullanımları sebebiyle rahatlıkla elde edilebiliyor. İlaç içeriğindeki tiryakilik yaratma oranı yüksek kimyasallar somut veya psikolojik tiryakilik yaratabiliyor. Uyuşturucu olarak kullanılan metamfetamine kimyasal olarak fazla benzer amfetamin; bunalım, halüsinasyon, intihara meyillilikte çoğalma gibi yan etkilere sebep olabiliyor.

Amfetamin kullanımında, diğer bölgelere kadar açık ara EU7 bölgesi öne çıktı.

Amfetamin kullanımında EU7 bölgesinin neredeyse 3’te biri kadar amfetamin kullanan EU1 bölgesi ikinci sırada yer aldı. EU5 bölgesi ise en fazla amfetamin kullanan 3. alan oldu.

Amfetamini en fazla kullanılan bölge, Beylikdüzü ilçesinin sahil kesimi olarak öne çıktı.

EROİN KULLANIMI VERİLERİ

Hem fiziksel ayrıca de psikolojik olarak bağımlılığa yol açan bir uyuşturucu olan eroin, haşhaş bitkisinin kurutulmuş özünden çıkarılan kimyasaldan yapılıyor. Sağlığı ciddi anlamda bozan etkileri aralarında konsantrasyon kaybı, öfkeyi ve korkuyu özendirme, flu görünüm, terleme, mide bulantısı veya kusmak, yavaş bitik olmak, spazm, kabızlık, dermansızlık, zayıflık var.

Eroin, İstanbul’da en fazla EU1, EU6, EU7 ve EU8 bölgelerinde kullanılıyor. Bu bölgeler; Sarıyer’in bir bölümü, Büyükçekmece’nin sahil kesimi ve Çatalca’nın ufak bir bölümü. Beylikdüzü, Esenyurt, Arnatuvköy’ün adeta tamamı, Başakşehir’in önemli bir bölümü ve Avcılar, Silivri’nin bir bölümü.

Kokaini en düşük kullanan ilk 3 alan ise sırasıyla, AS1, AS5 ve EU5 oldu. Bu bölgeler, Kartal ve Pendik’in sahil kesimi dahil ciddi bir bölümü, Tuzla’nın büyük bir bölümü ve Kadıköy. Başakşehir ve Esenler’in bir bölümü, Bağcılar, Bahçelievler ve Bakırköy.

METAMFETAMİN KULLANIMI VERİLERİ

Irk arasında “kristal met” ismiyle de aşina metamfetamin, kuvvetli bağımlılık yapıcı etkisi olan soluk ve kokusuz bir madde. Metamfetaminin kısa/uzun süreli kullanımı dolaşım, solunum, nörolojik sorunlarla birlikte anksiyete, saldırganlık ve bunalım gibi birçok ruh sağlığı sorununa niçin olduğu biliniyor.

İstanbul’da metamfetamin kullanımında öteki bölgelere kadar açık ara EU1 bölgesi öne çıktı.

Metamfetamin kullanımında EU1 bölgesinin az daha 3’te biri kadar bu maddeyi kullanan EU7 bölgesi ikinci sırada yer aldı.

En fazla kullanılan alan, Beylikdüzü, Esenyurt, Arnatuvköy’ün neredeyse tamamı, Başakşehir’in kayda değer bir bölümü ve Avcılar olarak öne çıkıyor.

EKSTAZİ VERİLERİ

Beyinde var olan serotoninin tamamını salgılatan, kişide yarattığı huzur, doygunluk, zindelik ve sevinç hislerine niçin olan ekstazi, serotonin eksikliğine alt olarak ciddi ast etkiler gösteriyor ve ağır depresyona neden olabiliyor.

İstanbul’da ekstazi kullanımında AS2, AS4 ve EU1 bölgeleri öne çıkıyor.

Bu bölgeler: Üsküdar’ın, Ümraniye’nin, Çekmeköy ve Ataşehir’in bir bölümü, Maltepe’nin iç tarafları, Sancaktepe, Çekmeköy’ün bir bölümü, ve Sultanbeyli, Beylikdüzü, Esenyurt, Arnatuvköy’ün neredeyse tamamı, Başakşehir’in kayda değer bir bölümü ve Avcılar.

Ekstazi kullanımında az kalsın bütün bölgeler ortalamaya yakınken, özel olarak az kullanımın olduğu bir alan gözlenmiyor.

GELİR DÜZEYİNE GÖRE UYUŞTURUCU KULLANIMI DEĞİŞİYOR

2017’de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nin yürüttüğü Mahallem İstanbul projesi, İstanbul’un ilçelere tarafından yıllık sıradan hane halkı gelirlerini ortaya koydu. Buna kadar İstanbul’un hane halkı geliri en yüksek ilçesi Beşiktaş olurken, hane halkı geliri en düşük ilçe Arnavutköy oldu.

İstanbul’un Boğaziçi kıyısındaki meşhur semti Arnavutköy’le aynı adı içeren Karadeniz kıyısındaki Arnavutköy ilçesi, gelir dağılımı düşük, göç bölge bir bölge olmakla birlikte yazlık yerleşmelerin de arttığı bir ilçe. Arnavutköy ilçesinin yer aldığı alan, uyuşturucu tüketiminin en yüksek olduğu bölgelerden biri oldu.

Bu araştırma, gelire oranla uyuşturucu kullanımındaki değişimi de gösteriyor. Gelir ortalamasının düşük olduğu ilçelerde basit ulaşılabilen esrar kullanımının yoğunlaştığı gözleniyor

Amfetamin tipi uyuşturucu haplar ise, özellikle Beylikdüzü’nün sahil kesiminde yoğunlaşıyor. İstanbul’da bölgelere tarafından en öne meydana çıkan uyuşturucu kullanımı bu oldu.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul escort bahçelievler escort gaziantep escort şirinevler escort kadıköy escort
güncel eğitim sitesi güncel magazin sitesi haber sitesi aktif haber sitesi güncel yaşam sitesi