İHD’den felç riski bulanan hasta tutuklu Lütfi Koç için infaz erteleme çağrısı

Anayasa Mahkemesi’nin durumunun aciliyetini kabul etmesine karşın Koç’un başvurduğu lokal mahkemeler taleplerine olumlu cevap vermiyor.

İnsan Hakları Derneği (İHD) öncülüğünde, sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu Hasta Mahpuslara Özgür İnisiyatifi, eylemlerinin 345’inci haftasında Afyon 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan ağır hasta tutsak Lütfi Koç’un durumuna dair bilgiler paylaştı. Toplantıda konuşan İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Nuray Çevirmen, 22 aydır cezaevinde olduğunu belirttiği Koç’un kendilerine gönderdiği mektupta bulunan bilgileri paylaşarak, durumunun ciddi olduğunu, felç kalma riski bulunduğunu söyledi.

Lütfi Koç’un 16 Mart 2021 tarihinde kendilerine yazdığı mektupta 22 aydır cezaevinde bulunduğunu aktaran Çevirmen, “Beyninde 2 adet kist saptama edilmiş, başı dahil vücudunun sol tarafından komple felç geçirmektedir. İzmir Katip Çelebi Devlet Hastanesi sağlık heyetine başvurmuş ve 8 ay sürmüş, karar verecekleri gün ‘3 ay daha takip edeceğiz’ denilmiş, ertesi hafta apar topar Afyon 1 Nolu T Tipi Cezaevine sevk edilmiştir. 1-2 hafta içinde Afyon Devlet hastanesi sıhhat heyetine başvurmuş ancak olumsuz yanıt verilmiştir. Yüzüne karşısında ‘sen birkaç kere felç geçirmişsin, bitmiş artık geçirmiyorsun’ denilmiş, halbuki 1 senedir aralıksız felçler geçirmektedir” ifadelerini kullandı.

Hasta esir Lütfi Koç’un Eşi ;

“Sayın yetkililer lütfen geç olmadan eşimi tahliye edin. Tedavi olmazsa ya felç kalacak ya da ölecek. Geç kalınmadan eşimin tahliyesini talep ediyoruz.
 

Hasta tutuklu Lütfi Koç’un Eşi ;

“Sayın yetkililer lütfen geç olmadan eşimi tahliye edin. Tedavi olmazsa ya felç kalacak veya ölecek. Geç kalınmadan eşimin tahliyesini istek ediyoruz. “@abdulhamitgul
@adalet_bakanlik
NedenHala Cezaevindeler pic.twitter.com/pb7nysdgnl

— Odak Dünyam (@odakdunyam) April 10, 2021
NÖROLOJİ DOKTORLARI “FELÇ RİSKİ VAR” DEDİ

Hasta Mahpuslara Serbest İnisiyatifi’nin açıklamasında şu ifadeler kullanıldı: “Zaten göründüğü nöroloji doktorlarının kendisine ‘bunun bir tedavisi değil felç kalma riskin var’ dediklerini, lakin bunun raporlara yansımadığını, sonradan çekilen beyin MR raporunda beynindeki kist lezyonlarının büyüdüğünün görüldüğünü, felçlerinin devam ettiğini, cezaevinde felç olacağının kesin olduğunu, kafasının içinde çok olağandışı/çok kuvvetli elektrik çarpmaları olduğunu, istem dışı idrar kaçırdığını, istem dışı ağzından tükürükler geldiğini, ne yapacağını şaşırır vaziyette olduğunu da aktarmıştır.”

“KARNININ SAĞ TARAFINDA OLAĞANDIŞI ŞİŞLİK VAR”

“1 yıl önce karnının sağ tarafında olağandışı/alışılmadık bir şişkinlik belirmiş, aralıksız sızı ve kramplar meydana gelmiştir. Kolonoskopi-endoskopi vb. tetkiklerden bir netice çıkmadığı ifade edilmiş ama bu şişkinliğin ne olduğuna dair hiç kimse hiçbir şey söylememiştir. Hala karnının sağ tarafının çok anormal bir şekilde şişlik olduğunu, kimsenin umurunda olmadığını, biçare kaldığını belirtmiştir.”

“ALT MAHKEMELER TALEPLERİNE YANIT VERMİYOR”

“Lütfi Koç, 8 ay önce bu hastalıklarından kaynaklı terhis talepli dilekçesini Yargıtay’a ve 6 ay önce tutuklandığı İzmir 13. Ağır Cezaya yazmış fakat hiçbirinden cevap gelmemiştir. Tüzük mahkemesine yazdığı dilekçeye gelen cevapta ise ‘durumunuzun ivedi olduğu anlaşılmış olup ilk kez daha aşaği mahkemelere başvurmasının gerektiği’ söylenmiş, ancak daha alçak mahkemelerden bir cevap gelmemiştir. İki hafta sonradan yine acele sağlık sorunları nedeniyle her türlü denetimli şartları ile tahliye talebini Afyonkarahisar İnfaz hakimliğine iletmiş, Hakimlik ‘durumun Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığının konusu olduğu için yazıyı oraya gönderdiklerini’ kendisine yazıyla iletmişlerdir.”

“YÜZDE 100 ENGELLİ 6 YAŞINDAKİ OĞLUNU 1 YILDAN FAZLADIR GÖRMEDİ”

Babası Muhammed yahyayı 1,yıldır göremiyorum ciğerim yanıyor diyor 1 yıldır kızım babasına sarılamıyor afyon cik gitmesiylede artık göremiyor…
 

Babası Muhammed yahyayı 1,yıldır göremiyorum ciğerim yanıyor diyor 1 yıldır kızım babasına sarılamıyor afyon cik gitmesiylede bundan böyle göremiyor…

AçıkGörüş Hakkımız @adalet_bakanlik pic.twitter.com/AkPfqUusN7

— Züleyha KOÇ (@LutfiKocHasta) January 16, 2021
“Cezaevinde her lahza felç kalma riski bulunmakta, karnının şişkinliği hiç geçmemekte ve tanı konulamamaktadır. Keza yüzde 100 engelli, 6 yaşındaki oğlunun fazla özel bir rahatsızlık komplikasyonun bulunduğunu, uyuduğu zamanlarda dahil olup 24 saat başında durup elinin tutulmasının gerektiğini, bu rahatsızlık komplikasyonu nedeniyle elini bıraktıkları her lahza ağır krizler geçirdiğini ve ölecek ülkü geldiğin, çok ağrı-acı çektiğini ve oğlunu bir yıldan fazladır görmediğini aktarmıştır. Oğlunu, ikamet yerleri olan İzmir’den daha önce bulunduğu Menemen Cezaevine çok zorlama getirebildiklerini, Afyon’a getirilmesinin imkansız olduğunu, bu durumu Adalet Bakanlığına yazdığını ve İzmir’e sevk talep ettiğini, hem oğlunun gözleri görmediği ve kulakları duymadığı için tek iletişim yollarının bağlantı olduğunu, nu nedenle alınacak koronavirüs tedbirleriyle birlikte 10 dakika bile olsa açık manzara yaptırılmasını istediğini, 2 aydır bir yanıt gelmediğini ve zaten de gelmeyeceğini” düşündüğünü de ifade etmiştir.

Lütfi Koç’un ağır ve yaşamını korkutma eden hastalıkları sebebiyle ivedi olarak muayene ve tedavileri sağlanmalı, hayati risk taşıması sebebiyle heyet raporları aldırılarak infazının ertelenmesi hususunda alıştırma yapılması, bu süreç kapsamında da %100 engelli oğlunu görebilmesi için ailesinin ikamet etmiş olduğu ilde bulunan bir cezaevine sevk edilmesi ivedi olarak sağlanmalıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir