Hayvan deneyi yapan ve yapmayan markalar nasıl anlaşılır? Vejetaryen markalar!

Türkçe tercümesi “Ralph’i Kurtar” olan Save Ralph adlı kısa film son günlerde sosyal medyanın en fazla konuşulan konularından biri oldu. Ricky Gervais, Zac Efron gibi başarılı oyuncuların seslendirmelerini yaptığı kısa film, bilhassa kozmetik markalarının hayvanlara uyguladığı işkencelere dikkat çekiyor. Peki, hayvan deneyi yapmayan kozmetik markalar nasıl anlaşılabilir?

Kozmetik sektöründeki birçok marka ürünlerinin insan vücuduna olan zararını tespit etmek için, bu kimyasalları hayvanların vücutlarına uyguluyorlar. Hayvanlar sırf bu yüzden öldürücü olabilecek birçok zararlı kimyasala maruz kalıyor ve dayanılmaz acılar çekiyorlar.

Ürünlerin içeriğindeki her madde vegansa veya laf konusu marka hayvanlar üzerinde deney yapmıyorsa beyaz gruba giriyor. Marka kendi başına deney yapmıyor ama içeriğindeki maddenin tedarikçisi yapıyorsa marka gri gruba giriyor. Siyah alan ise hayvanlar üzerinde deney yaptığını inkâr etmeyen ve evimizde en çok kullandığımız markalardan oluşuyor.

6079219ad265a21d4c2060f9

HAYVAN DENEYİ YAPMAYAN MARKALAR NASIL ANLAŞILIR?

Bir markanın, hayvanlar üstünde deneme edilip edilmediğini çakmak için bir takım ibareler var. Deneysiz sertifikasına sahip markaları bulabilmek için en basit yöntemlerden birisi, ambalajları kontrol etmek. Eğer ürünün ambalajında “Not Tested On Animals” şeklinde bir ibare ve tavşan biçiminde bir logo varsa, hayvanlar üstünde denenmediğinden belli olabilirsiniz. Hangi markaların deneysiz olduğunu anlayışlı olmak için ürünün “cruelty free” sertifikasına sahip olduğuna bakmalısınız. Şüphesiz hayvanlar üstünde deney yapmayı tercih etmeyen markalar da var. Bu yolu izlemeyi seçenlere hayvan deneysiz, vegan ya da vejetaryen sertifikaları veriliyor.

607921a9d265a21d4c2060fb

Hayvan deneysiz ve vegan sertifikası almış markalar, hiçbir şekilde hayvanlar üstünde deney yapmıyor, tedarikçilerinin de bu yöntemi kullanmasına izin vermiyor. Vejetaryen markalar ise tüm bunlara ek olarak hayvansal gıda taşıyan ürünleri kullanmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir