Haluk Bayraktar: ‘Ülkelerin en değerli kaygısı bağımsızlık

İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve SAHA İstanbul, stratejik kıymeti ve teknolojik gelişime tesiriyle Türkiye’nin global gücünü belirleyen en önemli faktörlerden olan savunma sanayiinin ‘milli ve yerli’ yapısına katkı için ‘Savunma Sanayii Buluşmaları’nın dördüncüsünü gerçekleştirdi. İSO İdare Konseyi Lideri Erdal Bahçıvan’ın mesken sahipliğinde düzenlenen ve savunma sanayii temsilcilerinin bir ortaya geldiği toplantıya, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri Prof. Dr. İsmail Demir ve SAHA İstanbul İdare Heyeti Başkanı Haluk Bayraktar ile birlikte İSO Meclis ve Meslek Komitesi Üyeleri ve savunma sanayi firmalarının temsilcileri katıldı.

“ÜLKELERİN EN DEĞERLİ KAYGISI BAĞIMSIZLIK”

SAHA İstanbul İdare Konseyi Lideri Haluk Bayraktar açılışta yaptığı konuşmada günümüz konjonktüründe ülkelerin en değerli kaygısının bağımsızlıklarını korumak olduğunu vurgulayarak, “Bağımsızlığı müdafaanın en değerli ögelerinden birinin bir ülkenin kendine ilişkin savunma sanayiinin gücü ile temaslı olduğunu görüyoruz. Muharebe konseptleri, doktrinler değişirken ülkemizi gerektiği üzere savunup koruyabilecek bir kabiliyette olmazsak, maalesef hiçbir vakit tam bağımsız olabilmemiz mümkün değil. Ülke savunmasını düşündüğümüzde yurt dışından hazır alımla elde edilen sistemlerin yaşattığı zorluklar, tedarik süreçlerinin uzaması ve dışa bağımlılık nedeniyle yaşanan zahmetler aşikar. Ukrayna örneği, hem bize hem de tüm dünyaya bunu bir kere daha gösterdi. Topraklarını korumak için cesurca savaşan Ukraynalılar, bir gün içinde dünyanın en büyük ordularından biri ile karşı karşıya kaldı. Ukrayna’yı işgal edenler çoluk çocuk demeden sivilleri katletti. Bir ülkenin güzelim kentlerini yerle bir etti. Bu adil olmayan savaş, muharebe konseptinin kökten değiştiğine dair bizlere birçok yeni bilgi sunuyor. Ülkelerinin bağımsızlığı için cepheye koşan Ukraynalılar dünyanın tanımaya çalıştığı yeni teknolojileri aktif bir biçimde kullanıyor. Konvansiyonel sistemler yüksek teknolojiye yeniliyor. Elhasıl muharebe alanının tabiatı kökten değişiyor. Biz de bağımsızlığımızı korumak, geleceğimizi teminat altına almak için yüksek teknoloji geliştirmeye devam etmeli ve değişen dünyanın getirdiği şartları âlâ okumalıyız. Daha da kıymetlisi bunun bir tercih değil zaruret olduğunun da şuurunda olmalıyız. Bu nedenle savunma endüstrimiz durmuyor, adeta bir buzkıran gemisi üzere önüne çıkan manileri kıra kıra ilerliyor” açıklamalarında bulundu.

İSO İdare Konseyi Lideri Erdal Bahçıvan, iki yüz yıl evvel yaşanan Sanayi İhtilali ile birlikte teknolojik gelişmeler ve yeniliklerin daima ivme kazanarak devam ettiğini belirterek, “Teknolojik gelişmelerin taraf verdiği ve katkı sağladığı en kritik kesimlerden biri de savunma endüstrisidir. Bunu ülkemizin bu alanda son yıllarda gösterdiği gurur veren başarılardan da anlıyoruz. Bugün Türk savunma endüstrisi, yüklenicileri, üniversiteleri, araştırma kurumları; geliştirdiği yerli ve ulusal teknolojik eserleri ve ihracatıyla ülkemizin en kıymetli dallarından biri pozisyonunda. Bu başarılı noktaya gelmek hiç de kolay olmadı. Bu sürecin ardında güçlü bir vizyon, takdire şayan zihinsel ve fizikî emek, alın teri var. Bu ulvi başarıda katkısı olan herkese sanayicilerimiz ismine teşekkür ederim” dedi.

Bilhassa son vakitlerde Suriye ve Libya’dan sonra Ukrayna’da yaşanmakta olan savaşla birlikte daha da artan güvenlik risklerinin oluşturduğu tehditlerin kaygı oluşturduğunu lisana getiren Bahçıvan, “Bu gelişmeler ve güvenlik telaşlarıyla birlikte savunma sanayii de son devirde tüm dünyada üzerinde en çok konuşulan mevzulardan biri haline geldi. Ülkelerin kendi ürettikleri teknolojilerle var olmalarının, güvenliklerini sağlamanın değerini de biraz evvel değindiğim şimdiki olaylar vesilesi ile tekrar tekrar gözlemliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden beri Atatürk’ün “Yurtta Barış, Dünyada Barış” prensibi doğrultusunda, daima barıştan yana bir tavır takınarak, barışı sağlayan gayretlere daima katkı veriyor. Bunu en son Ukrayna Savaşı’nda sergilediği uğraşlarda da görüyoruz” tabirlerini kullandı.

“SAVUNMA SANAYİ ASLA İHMALE GELMEYECEK BİR ALAN”

Türkiye’nin barışa olduğu üzere ülke savunmasına ve güvenliğine de büyük kıymet verdiğinin altını çizen Bahçıvan, “Süper güçler ortasında hegemonya gayretinin kızıştığı, 3. Dünya Savaşı ihtimalinin tartışıldığı bir dünyada; savunma endüstrisi asla ihmale gelmeyecek bir alandır. Bu çerçevede, savunma sanayii alanında Ar-Ge çalışmaları, yeni model arayışları, yeni iş birlikleri ve yeni jenerasyon tedarik stratejileri birçok ülkenin gündemini oluşturuyor” dedi. On beş yıl evvel yüzde 80 oranında dışa bağımlı olan savunma sanayi bölümünün bugün; KOBİ ve yüklenici firmalar, araştırma kuruluşları ve üniversitelerin ortak akıl ve vizyonu ile adeta bir “Ortak üretim seferberliği” hissiyatı ile çalıştığını vurgulayan Bahçıvan, şunları söyledi: “Savunma sanayii dalımızın bugün 77 binin üzerinde çalışana istihdam sağlama noktasına gelmiş olması da son yıllarda en çok gereksinim duyduğumuz istihdama katkı açısından gurur verici. İSO 500 listemizde, 2000 yılında savunma sanayi dalımızdan 6 firma yer alırken 2021 yılında açıklanan çalışmamızda savunma sanayiinde faaliyet gösteren 20’den fazla firmamızın yer alması da dalın başarılı gelişimini ortaya koymaktadır. Ortaya konulan özgün, yerli ve ulusal projeler hiç kuşkusuz ülke savunmasında büyük rol üstleniyor. Kendi motorunu, ulusal tankını, savaş gemisini, taarruz helikopterini, insansız hava araçlarını, füzesini ve piyade tüfeğini üretmeyi başaran Türkiye hepimizin gururudur. Bu gurur, bölümde faaliyet yürüten kuruluşlarımıza moral motivasyon açısından çok değerli bir tesir yapıyor. İSO olarak üyelerimiz olan nitelikli sanayi firmaları aracılığıyla İstanbul’un kıymetli bir savunma sanayi üretim merkezi olması için çalışmalarımızı her geçen gün daha faal bir biçimde sürdürüyoruz. Daha evvelki Savunma Sanayii alanındaki buluşmalarımız çerçevesinde, savunma sanayiimizin ana üretici firmaları ile üyelerimizi bir ortaya getirdiğimiz kapsamlı ikili görüşme tertipleri düzenledik. Bu sene de panelimiz sonrası yeniden bu salonda 15 savunma sanayii ana üretici firmamızla ikili görüşmeler gerçekleşecek. Gelen taleplere baktığımızda bugün binin üzerinde ikili görüşme gerçekleşmesini bekliyoruz”.
İSO’nun SAHA İstanbul iş birliğiyle savunma sanayii temsilcilerini bir ortaya getiren toplantının dördüncüsünde, savunma sanayiinin önde gelen temsilcilerinin iştirakiyle, ‘Milli Teknoloji Atılımının Türkiye’nin Teknolojik Dönüşümüne Etkisi’ başlıklı panel de gerçekleştirildi. Panele, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Dr. Ali Taha Koç, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı M. Fatih Kacır, TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal, STM Thinktech Koordinatörü Emekli Korgeneral Alpaslan Erdoğan ve Altınay Küme İdare Konseyi Lideri Hakan Altınay katıldı.

Panelde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, savunma sanayii kesiminde kritik eşiği aştıklarını söyleyerek, “Türkiye savunma sanayiinde geri adım atmayacak. Türkiye yalnızca savunma sanayiinde değil, finans teknolojilerinden tarım teknolojilerini üzere bölümlerde ulusal ve yerli eserlerini daha ileri bir noktaya taşımak zorunda. Önümüzdeki periyotta ulusal teknoloji atılımı seyahatinde Türkiye; sıhhat, makine, kimya, yazılım üzere pek çok bölümde büyük bir atılımı hayata geçirecek diye düşünüyorum” dedi.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.